Gündem Haberleri

  2.2 milyonluk Mavi Senfoni’nin rekora giden 22 yıllık yolculuğu

  Yöneten İhsan Yılmaz
  17.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Geçen pazar Antik A.Ş.’nin müzayedesinde 2 milyon 200 bin TL’ye satılan Burhan Doğançay’ın eseri Mavi Senfoni, Türk çağdaş sanatında bir rekor kırdı. Doğançay’ın 1987’de yaptığı Mavi Senfoni, uzun süre alıcı bulamamıştı.

  Eserlerİ New York Metropolitan, Paris Pompidou, Munich Pinakothek gibi dünyanın en önemli 64 müzesinde yer alan Burhan Doğançay, Mavi Senfoni’yi 1987’de Galeri Baraz’’ığn binasında bulunan atölyesinde yapmaya başladı. O dönemde Amerika’dan her gelişinde Galeri Baraz’ın 7 katlı binasındaki atölyeye girip çalışıyordu. Aklında Sultanahmet Camii’ni çizmek vardı ve çözümü içindeki mavi İznik çinilerini resmetmekte buldu. Tuvale onları yansıttı.

  Aynı yıl Türkiye’de bienaller başladı. Sanatçının en büyük ebattaki tuvale sahip eseri Mavi Senfoni ilk kez 1987’de I. İstanbul Bienali’nin yapıldığı askeri müzede sergilendi. Ardından Yahşi Baraz 1990’da Atatürk Kültür Merkezi’nde açtığı sergide Mavi Senfoni’yi yine gün yüzüne çıkardı. Ama söylediğine göre kimsenin ilgisini çekmedi: “O dönemde ne yazık ki hiç kimse çağdaş sanatla ilgilenmiyordu. Sabırla beklemek gerekiyordu”. Baraz da esere alıcı çıkmayınca Mavi Senfoni’yi sahibi Burhan Doğançay’a geri verdi. Ardından Oktay Duran’ın eseri satın aldığını öğrendi.

  Yıllardır Türkiye’nin önde gelen matbaacılarından Oktay Duran’ın koleksiyonunda bulunan Mavi Senfoni nihayet geçtiğimiz pazar Antik A.Ş.’nin müzayedesinde satışa çıktı ve rekor bir fiyata, 2.2 milyon TL’ye adı açıklanmayan yeni sahibinin koleksiyonuna dahil oldu.

  Bu benim hayalimdi

  BİR ressamın eserlerinin evvela kendi ülkesinde tutulması ve yüksek değerlere ulaşması gerekir. Uluslararası piyasada dikkat çekmesi de bu şekilde olur. Müzayedede eserimin böylesine bir fiyata satılması, sonucun böylesine ilgi görmesi beni çok sevindirdi. Bu Türk sanatı açısından da bir dönüm noktasıdır. Benim başından beri olan hayalim ve düşüm de böylece gerçekleşmiş oldu.

  Buzları eriten 26 dakika

  10 yıl önce, Yunanistan’da mübadele konusunda sözlü tarih çalışması yapan belgeselci Enis Rıza hiç beklemediği anda çok çarpıcı bir aile öyküsüyle karşılaştı. Muğla Kayaköy’den göçüp Nea Makri’yi kuranların öyküsünü filmleştirmeye karar verdi. Ancak şüpheyle karşılandı. Yine de belgeselini tamamladı. 26 dakikalık “Ayrılığın Yurdu Hüzün” 2001’de Atina’da gösterildiğinde Nea Makri’liler öylesine şaşırdı, duygulandı ki Enis Rıza’ya tüm kapılar açıldı. Hatta köyün gençleri video kameralarla sözlü tarih çalışmalarına başladı, filmlerini Enis Rıza’ya iletti. Ortaya “Yeni Bir Yurt Edinmek” çıktı.

  60 dakikalık belgesel, bugün “Rumlarla İlgili Önyargıları Yönmek ve Güveni Yeniden İnşa Etmek” başlıklı etkinlik zinciri kapsamında Karaköy’deki Tarihi Sümerbank Binası’nda 18.30’da gösterilecek. (Voyvoda Caddesi No:5 Karaköy) Gösterimden sonra yönetmen Enis Rıza ile bir söyleşi gerçekleştirilecek. Dernek altı ay sürecek proje kapsamında Türk ve Yunan yönetmenlerin bu konudaki altı belgeselinin gösterimini gerçekleştirecek.

  GÜNÜN AJANDASI

  SERGi

  Görmek ve yüzleşmek


  HÜSAMETTİN Koçan’ın son çalışmaları, “Yüz Göz Resimleri” dizisiyle bugünden itibaren Galeri Işık Teşvikiye’de. 180x180 ebadında 15 resmin yer aldığı sergide Koçan, görmek ve yüzleşmek kavramlarını merkeze yerleştirerek görmenin öte boyutuna işaret ediyor. Sergi, 15 Aralık’a kadar görülebilir. Tel: 0212 233 12 03.

  KONSER

  Zadeh Antalya’da

  MÜZİĞİ, yaşamını adadığı caz müziği ile Uzakdoğu halk müziklerinin Klasik Batı müziği tarzında çalınmasının bir karışımı olan Aziza Mustafa Zadeh, bu akşam Antalya Kültür Merkezi’nde konser verecek. Zadeh’e sahnede bas gitarıyla Ralf Cetto, davulda Simon Zimbardo eşlik edecek. Biletler 25-30 TL Biletix’te.

  ALBüM

  Norah Jones’tan The Fall


  2002’den bu yana dünya çapında 36 milyon satan, aralarında 8 Grammy Ödüllü “Come Away With Me”nin de bulunduğu 3 albüme sahip olan Norah Jones’un, yeni albümü ‘The Fall’ bugün piyasaya çıkıyor. Önceki üç albümden farklı bir yöne saptığını ve farklı sound’lar deneyip farklı isimlerle çalıştığını belirten Norah Jones’un, yeni işbirlikçileri arasında Kings of Leon, Tom Waits ve Modest Mouse ile çalışan Jacquire King var.

  TiYATRO

  Shakespeare Müzikali


  OYUN Atölyesi bu akşam Shakespeare’in tüm eserlerinden ayrıntılı bir tasnifle oluşturulan “7” Shakespeare Müzikali’ni Koç Üniversitesi Sevgi Gönül Kültür Merkezi’nde sahneleyecek. Besteleri Tolga Çebi’ye ait olan müzikalde Haluk Bilginer, Evrim Alasya, Selen Öztürk, Zeynep Alkaya gibi isimler rol alıyor. Tel: 0212 338 12 96

  KONSER

  Retrospektif gibi konser


  CAZ piyanisti Ayşe Tütüncü kendi adını taşıyan dörtlüsü ile bu akşam Caddebostan Kültür Merkezi’nde konser verecek. Konserde artık bir kült olarak kabul edilen ‘Çeşitlemeler’ albümünden son albümü ‘Yedi Yer Yedi Gök’e uzanan yeni parçalarıyla dinleyicilerinin karşısında olacak. Tel: 0216 467 36 00.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı