« Hürriyet.com.tr
MENÜ

2.13'lük Valuev, KKTC aşığı Haye'ye karşı

Boks tutkunları cumartesi gecesi tam manasıyla dev bir randevuya şahit olacak. 2 metre 13 santimetre boyunda ve yaklaşık 145 kilo ağırlığındaki dev Rus boksör Nikolai Sergeyevich Valuev, İngiliz asıllı olmasına karşın, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayrağını şortunda taşıyarak KKTC'yi dünyaya tanıtmaya çalışan David Deron Haye ile karşılaşacak.

hurriyetmax.com
SON GÜNCELLEME

Valuev'in nakavtı / Video

Haye'nin nakavtı / Video 

Nikolai Valuev / Galeri 

David Haye / Galeri

VAULEV

Dünya ağır boks şampiyonu Valuev, 21 Ağustos 1973 doğumlu ve tam 2.13 cm boyunda. Kariyerinde 52 maça çıkan Nikolai Valuev, 34'ü nakavt olmak üzere 50 maçını kazandı, 1 maçı beraberlikle birtti, 1 maçını ise kaybetti.

Evli ve 1 çocuk babası olan Valuev'in bir yumruğunun eni tam 12.2 cm boyunda...

HAYE

13 Ekim 1980'de İngiltere'nin başkenti Londra'da doğan David Haye, kariyerindeki merdivenleri hızlar tırmandı ve ağır siklet boks şampiyonluğu için Valuev'in karşısına çıktı. Toplam 23 maçın 21'ini nakavt olmak üzere 22'sini kazanan Haye, 1 maçını da kaybetti.

"The Hayemaker" lakabı ile anılan 28 yaşındaki boksör, son 3 yldır antrenmanlarını, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Girne şehrindeki Ozanköy Köyü'nde sürdürüyor.

KKTC'yi ve Türk insanını çok seven Haye, verdiği bir röpotajda, ömrünün sonuna dek KKTC topraklarında yaşayacağını söyledi. Türkçe öğrenmek istediğini de belirten Haye, en sevdiği Türk yemeğinin kuru fasulye olduğunu ve bu yemeğin özellikle ağır idman dönemlerine çok uygun bir besin olduğunu ifade ediyor.

ŞORTUNDA KKTC BAYRAĞI İLE DÖVÜŞÜYOR

Maçlarda giydiği şortunda KKTC bayrağı bulunan ve bunu KKTC'yi dünyaya tanıtmak için yaptığını söyleyen Haye, "KKTC bayrağı ile ringe çıkarak dünyaya vermek istediğiniz mesaj nedir?" sorusu üzerine de şu cevabı veriyor: "Ben her şeyden önce politikacı değil, bir sporcuyum. Spor yapmak insanların en doğal hakkıdır. Kendi ülkelerinde de yurt dışında da. Bu hak kesinlikle alınmamalıdır. KKTC'li sporculara uygulanan ambargolar bana anlatıldığında bunun bir insanlık suçu olduğunu düşünüyorum. Bu görüşlerimi her platformda da rahatça söylüyorum."

"CESARETİNİZ VARSA GELİN ÇIKARIN"

Bazı kişilerin, şortunda bulunan KKTC bayrağından dolayı kendisini İngiltere Boks Federasyonu'na şikayet ettiğini belirten Haye, bu olay karşısında şu açıklamayı yaptı: "Yaşadığım ülkenin şortuma işlenmiş bayrağı ile ringde dövüşmenin anormal yanı olamaz. Şortumda bir de İngiltere bayrağını taşıyorum. 'Orası tanınmamış bir ülkedir. KKTC bayrağı ile ringe çıkmak suçtur' dediler. Hatta tepkilerinde daha da ileri gittiklerinde, 'Cesaretiniz varsa KKTC bayraklı şortumu kendiniz çıkarın' dedim. Kimse cesaret edemedi."

MAÇ ALMANYA'DA 7 KASIM'DA

Bu dev maç, Almanya'daki Arena Nürnberg'de yapılacak. Türkiye saait ile 21.00'da başlayacak olan karşılaşmanın bilet fiyatlerı ise şöyle:

2. katagori: 150 euro

1. katagori: 250 euro

Ring kenarı: 500 euro


Bunları da Beğenebilirsiniz