« Hürriyet.com.tr
MENÜ

1'inciyi 2'nciyi hakemler tayin ediyor

“Sanki talimat almış gibiler. Galatasaray’ın lehine penaltı verilemiyor. Bize kolaylıkla çıkardıkları kartları, rakiplere çıkaramıyorlar, ya da çıkarmıyorlar. Artık yeter, savaş çıkaracağım.”

Mehmet ARSLAN
SON GÜNCELLEME

“Kim birinci, kim ikinci, kim üçüncü olacak bunlar karar veriyor. Ne hakları var buna. Görünen o ki bir plan yapılmış ve o uygulanıyor. Biz kazanmak için hakemi de yenmeye mecbur muyuz...”

SIKINTISI yüzüne yansımıştı. Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat’ı tanırsanız bunu hemen hissedersiniz çünkü...
Her zaman ölçülüdür, sevincini de, üzüntüsünü de o çizgiler içinde gösterir. Ama duyguları da bakışlarına yansır...
Karşılaştığımızda sıkıntısını hemen anlamıştım. Eh, haksız da sayılmazdı, Galatasaray, Bursaspor’a deplasmanda 2-0 mağlup olmuş, ligde umutlarını hemen hemen tüketmişti.
“Yenilgiye canı sıkkın” diye düşündüm ama sormadan da edemedim:
- Başkan bir sıkıntınız var..?
* Baksana şu hale
“Olmaz mı” diye söze başladı. “Baksana şu hale...”
Doğrusu yine Bursaspor maçından söz ediyor sandım. Ama Polat bambaşka bir konuya uzandı.
- Türkiye’de futbola katkı için, centilmenlik için elimden geleni yaptım. Merkez Hakem Komitesi ile, Futbol Federasyonu ile ilişkilerimde hep olumlu davrandım. Hiçbir zaman ortamı gerecek yaklaşımlara sapmadım. Yardımcı oldum onlara, ağzımı açmadım. Arkadaşlarıma da hep, “Aklı selimle gidelim” dedim... Ama olmuyor...

Sanki talimat almış gibiler

- Nasıl olmuyor başkan?
- Sanki talimat almış gibiler. G.Saray’ın lehine penaltı verilemiyor. Rakip oyuncu atılamıyor. Bize kolaylıkla çıkarttıkları kartları, rakiplere çıkaramıyorlar. Ya da çıkarmıyorlar... Verdikleri, vermedikleri kararlarla Galatasaray’ı katlediyorlar.
- Bursaspor maçından mı söz ediyorsunuz?
- Hayır sadece o maçtan değil... Sivas maçından bu yana yaşadıklarımıza bir bak. Bursa maçında yediğimiz gol ofsayt, onu görmüyorlar, ardından el var. Onu da görmüyorlar. Bizim oyuncumuzu sahadan atıyor (Ayhan Akman). Tamam olabilir, hak etmiştir, ama Emre’ye arkadan tekme atılıyor, ona yapılana ses çıkarmıyorlar. Galatasaray’ı perişan etmek için elbirliği ile bir oyun oynanıyor. Sanki biri düğmeye basmış. Tekrar ediyorum, katlediyorlar. Ben Bursa maçını yöneten Bülent Yıldırım’ı iyi bir hakem olarak biliyorum. Bülent Yıldırım bile gelip bizim aleyhimize hata yapıyorsa artık kasıt arıyorum. En az 6 maçın kaderini değiştirdiler.

Bugüne dek hep sustuk

- Peki ne yapacaksınız?
- Biz sustuk. Bugüne kadar hep bekledik. Bu böyle devam ederse, sesimizi çıkarmayacağımızı düşünüyorlarsa, yanılıyorlar. Artık yeter, savaş çıkaracağım. Bu katliama niye izin vereyim... Efendiliğimizi, mesleklerine saygımızı anlamıyorlar. Yeter, vallahi billahi yeter. Biz sesimizi çıkarmadık. Ama herkes çıkarıyor ve kazanıyor.
Biz kuralların herkese eşit uygulanmasını istiyoruz. Bakın Kayseri maçına.. İki penaltımız verilmedi. Bu nasıl bir yaklaşımdır? Yayıncı kuruluş yüz milyonlarca dolar para yatırıyor futbola. Galatasaray Kulübü de milyonlarca dolarlık yatırım yapıyor. Kim birinci, kim ikinci, kim üçüncü olacak bunlar karar veriyor. Ne hakları var buna.  Görünen o ki bir plan yapılmış ve o uygulanıyor. Biz kazanmak için hakemi de yenmeye mecbur muyuz...
Nefesimi tutarak dinledim Adnan Polat’ı.
Araya giremedim.
Arka arkaya sorularımı sıralayacaktım, engel oldu.
- Lütfen... Biliyorum sen de haklısın ama bu kadar. Daha fazla ileri gitmek istemiyorum.
Adnan Polat’ın sözleri bunlar.
Hakemlerin Galatasaray’ın puan almasına engel olduğunu iddia ettiği maçları üstte bulacaksınız. Bir yanda Adnan Polat’ın sözleri, öte yanda o maçların listesi.
Karar sizlerin...

1. HAFTA: Sivas-G.Saray 2-1
Emre Çolak, ceza sahasında sert bir faulle yere indirildi. Hakem Mustafa Kamil Abitoğlu ve yardımcıları, maç sonrası otelde pozisyonun tekrarını izledikten sonra, hata yaptıklarını itiraf etmişti.

2. HAFTA: G.Saray-Bursa 0-2
Bursaspor 1-0 önde iken, sarı karı kartı olan Volkan Şen, 27. dakikada topa elle müdahale etti. Hakem Abdullah Yılmaz, ikinci sarı kartı göstermedi. Maç sonu Volkan gidip hakeme teşekkür etti.

7. HAFTA: Karabük-G.Saray 2-1
Maçın 42. saniyesinde Emenike, ceza alanında yere düştü. Hakem Aytekin Durmaz’ın penaltı düdüğü çaldığı bu pozisyonda, Lucas Neill’ın rakibe değil topa müdahale ettiği anlaşıldı.

8. HAFTA: G.Saray-A.Gücü 2-4
Faul atışı kullanan A.Gücülü Zewlakow, top durmadan ve G.Saraylı futbolcular hakemle konuşurken atışı kullandı. Topla buluşan Metin Akan, golü attı. Maç sonrası Rijkaard’ın görevine son verildi.

12. HAFTA: G.Saray-Manisa 0-2
8. dakikada Kewell’ın ceza sahası içerisine gönderdiği top Manisasporlu Isaac,’ın eline çarptı. Sarı kırmızılı futbolcular penaltı beklerken, hakem Fırat Aydınus pozisyonu devam ettirdi.

13. HAFTA: Kayseri-G.Saray 0-0
20. dakikada Elano ceza sahasında düştü. Hakem Barış Şimşek ‘devam’ dedi. 75. dakikada Zalayeta topu elle kesti. G.Saraylılar yine penaltı bekledi, ancak hakem herhangi bir düdük çalmadı.

16. HAFTA: G.Saray-G.Birliği 0-2
Maçın 47. dakikasında, sarı kartı olan Gençlerbirliği Kaptanı Orhan Şam, taca giden topa elle müdahale etti. Hakem Yunus Yıldırım, ikinci sarı kartı göstermedi, pozisyonu devam ettirdi.

19. HAFTA: Bursa-G.Saray 2-0
36. dakikada, skor 0-0 iken Batalla’nın ortasında ceza alanında ofsayt durumda olan Miller, kafayı vurdu. Kaleci Ufuk’tan seken top Miller’ın eline çarpıp önüne düştü ve gol oldu.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler