"1999 yılındaki zararlar telafi edildi"

Hürriyet Haber
27 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 27 Aralık 2000 - 00:01

Adana Sanayi Odası (ASO) Başkanı Ümit Özgümüş, 2000 yılının sanayici açısından olumlu geçtiğini, 1999 yılındaki zararlarını kapatan birçok sanayicinin 2. vardiyaya geçtiğini bildirdi.

Özgümüş, Ekonomik İstikrar Programı'nın uzun süredir ortaya konulan en ciddi program olduğunu ve baştan beri destek verdiklerini belirterek, "Program son krize kadar başarı ile yürüdü. Sanayici de meyvelerini almaya başlamıştı" dedi.

Son krize kadar tüm rakamlarda, büyüme olduğunu, sanayide kapasite kullanımının ve ciroların arttığının görüldüğünü kaydeden Özgümüş, şöyle konuştu:

"Program, ülke dışında gelişen dolar-euro paritesi ve petrol fiyatlarının anormal artışına rağmen, son krize kadan başarı ile yürüdü. Krizin çıkış nedenleri konusunda birçok senaryo üretildi. Ama nedeni ne olursa olsun, Hükümetin, kriz durumunda derhal devreye girecek alternatif planları olmadığı görüldü. Krizin suni olarak çıkarıldığına inanıyoruz. Çünkü cari işlemler açığının hesaplardan daha yüksek oluşması dışında Türkiye'yi krize sokacak yapısal sorun yoktu."

Fabrikalar 2. vardiyaya geçti

1999 yılında yaşanan ekonomik kriz nedeniyle ülke sanayicisinin zor günler geçirdiğini hatırlatan Özgümüş, şöyle devam etti:

"Bölgemizde 99 krizinden en fazla tekstil ve konfeksiyon sektörü etkilenmişti. Ancak, sanayici 2000 yılında, 1999 krizindeki zararlarını telafi edecek duruma geldi. Bölgemizdeki birçok fabrika 1999 krizini atlattığı gibi 2. vardiyaya geçti. Ekonomik krizle birlikte, tekrar duraklama dönemine girildi, ancak bu krizin kalıcı olmadığına inanıyorum."

2001 yılı beklentileri

2001 yılı Ocak ayından itibaren, 2000 Aralık ayında yurt dışına kaçan "sıcak para"nın yavaş yavaş geri döneceğini ve IMF'den gelecek destek ile taşların yerine oturacağını belirten Özgümüş, şunları kaydetti:

"Programın önündeki en büyük sorun, döviz rezervinin sağlam olması. Bunun için de ihracat zorunlu. Ancak 2000 yılındaki enflasyon-döviz, özellikle de mark arasında açılan makasın 2001'de kapanması gerekiyor. Ya da ihracat üzerindeki maliyetlerin azaltılmasına yönelik önlemler alınmalı. Aksi takdirde ithalat-ihracat arasındaki eksi fark giderek büyüyerek, programın başarısını tehlikeye sokar."

Krizciler pusuda

Son ekonomik krizi yaratanların, 2001 yılında da "pusuda" olacaklarını ve zayıf bir anda yeniden harekete geçeceklerini ifade eden Özgümüş, "Hükümet, krizden ders alıp, önceden çeşitli senaryolar üreterek bu senaryolara uygun planlar hazırlamalıdır" dedi.

Özgümüş, ASO olarak, "Hem ekonomik programı, hem de bugüne kadar süregelen soygun düzeninin, hırsızlıkların üzerine gidilmesini desteklediklerini" vurgulayarak, aynı desteklerinin süreceğini sözlerine ekledi (aa)

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı