« Hürriyet.com.tr

1999’un zirvedeki şarapları

Hürriyet Haber
X

‘‘Wine Spectator’’ benim favori dergim. Neredeyse başucu kitabım haline geliyor her sayısı bu derginin. Şarap dünyası öylesine karmaşık hale geldi ki konuyu ne kadar biliyorum diye iddia etseniz de bir uzman kılavuzunuz olmadan iyi sonuçlar almanız mümkün değil.

‘‘Wine Spectator’’ da bu konuda çok ama çok yararlı. Onların tavsiyesi doğrultusunda şarap alımı yaptığımda hemen hemen hiç yanlış olduklarına rastlamadım.

Derginin internet sitesinde 1999 yılının en iyi 100 şarabının listesini vermişler.

Bir numarada CAHATEAU St.JEAN, Cabernet Sauvignon Sonoma County 1996 Kaliforniya yer alıyor.

Fiyatı ise benim bu köşede bir süredir anlatmaya çalıştığım yeni dinamiğin en güzel göstergesi. Bu 1999'un bir numaralı şarabının satış fiyatı 28 dolar.

Yani fiyat arttıkça şarabın kalitesi de güzelleşir varsayımı bir süredir yerle bir olmuş durumda.

OPUS ONE yine bir atılım yaparak ikinci sıraya tırmanmayı başarmış listede. Mondavi ve Rotschild ailelerinin ortak üretimi olan OPUS ONE Napa Valley 1996 100 üzerinden 96 puan almış uzmanlardan. 125 dolar fiyat biçmişler buna. Bir kaç yıl önce OPUS ONE piyasada 100 dolara bulunabiliyordu oysa.

Üç numarada yer alan şarap aynı zamanda yılın en güzel İtalyan şarabı ünvanını da almış.

ISOLE E OLENA, Toscana Cepparello 38 dolardan satılıyor. Bu benim geçen hafta bahsettiğim Super Tuscan'lardan bir örnek

En iyi Kaliforniya Chardonnay ünvanına dördüncü sırada yer alan KISTLER Chardonnay Sonomo Valley Durell Vineyard 1996 sahip olmuş. 45 dolar fiyatı var. Bir Chardonnay'e bu fiyatı ben katiyen ödemem.

En iyi Bourdeaux ünvanına ise sekizinci sırada yer alan CHATEAU MONTROSE, St.-Estephe 1996 layık görülmüş. Fiyat 71 dolar. O fazladan bir dolar ne ifade ediyor anlamadım. Bu şarabı çok sık içmek mümkün değil fiyatı yüzünden ama çok iyi bir yemekle en iyi Bourdeaux'a verilen 71 dolara acıyamam doğrusu.

Ha illa da beyaz içmem gerekiyorsa da 15'inci sırada yer alan, 17 dolardan satılan ve en iyi beyaz Burgundy ünvanını alan CHATEAU DE CHEMIREY 1997'e bastırıveririm parayı hiç düşünmeden

Bu arada Riesling seviyorsanız Almanlar da 32 sıradan listeye girmeyi başarmışlar. DR.PAULY BERGWEILER, Riesling Spatlase Mosel-Saar-Ruwer Wehlener Sonnenuhr 1997, en iyi rieslin seçilmiş ve fiyatı da 21 dolar.

Şarap dünyasında Almanların pazarlama bilmemeleri konusunda çok hikaye anlatılır. Bu şarabın ismi de anlatılanların tamamen doğru olduğunu gösteriyor.

Ve eğer bir gün imkanınız olursa RENZO MASI, Toscana Erta e China 1997 şarabından 20 adet minimum alın.

Bu bir tipik ‘‘Vino da tavola’’ yani gündelik kullanım için masa şarabı. Toscana apellasyonu bunu ifade ediyor.

Fiyat sadece 9 dolar ve 100 üzerinden 90 puan almış bir Cabernet Sauvignon-Sangiovese blendi bu.

Listenin tümünü okumak için www.winespectator.com adresini internette hemen ziyaret edin.

Kaynak:

Tarihi Kalıntılar Arasında "Yükseklerde" Yürüyoruz
Mersin Doğu Akdeniz'in Yıldızı Olabilir
Marka Kent Mersin Yolunda
Mersin Cennetten Bir Köşe
Ulusal Anlamda Turizm Bilinci Oluşuyor
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyanın en havalı 10 mahallesi