Ege Haberleri

  1997’de başladı

  Hürriyet Haber
  21.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ÜNİVERSİTE mezunu olan Gürcan Güngören, 1997'de kısa adı İTS olan İç Ege Tekstil Sanayicileri Sanayi ve Dış Ticaret Şirketi'ni 15 ortakla kurdu. Kendisi gibi Manisa Gördesli ve Uşaklı işadamlarıyla kurduğu İzmir'de faaliyet gösteren sektörel dış ticaret şirketi İTS, milyonlarca dolarlık ihracat yapmış göründü. Bir yıl sonra İTS'nin 150 milyon dolarlık hayali ihracat yapıp KDV iadesi aldığı iddiaları üzerine, gelirler kontrolörleri firmayı incelemeye aldı. Şirket aleyhine peşpeşe davalar açıldı. Güngören, Defterdarlık incelemesiyle iş yapamaz duruma düşen İTS'den ayrıldı, 1998 sonlarında Yavuz Çelikkan ve Orhan Aydın Türkmen'le 50 milyar sermayeli Güntürk'ü kurdu. Hesap uzmanlarının incelemesinde Güntürk'ün faturalarının naylon, ihracatının da hayali olduğu saptandı. Bunun üzerine Güngören, şoförü Adnan Şentürk ile Gördes Vergi Dairesi'nden atılan arkadaşı Haydar Ceylan'a şirketler kurdurmaya başladı. 1999 mart, nisan aylarında Yağız ve İzmeks şirketleri bu ikili adına kuruldu. Yine aynı tarihlerde işçisi Salih Kurt adına Ezo Tekstil, kardeşi Barış Güngören, hamal İsmail Ünal ile Ziya Erkal Erden adına Darıca şirketleri kuruldu. 5-10 milyar lira sermayeyle kurulan bu şirketler milyonlarca dolarlık ihracat yapmış gösterilip, devletten milyarlarca lira vergi iadesi aldı.

  Hayalici firmaları deşifre olan Gürcan Güngören'in 2000 içinde yeni bir şirket kurmaya çalıştığı, fakat buna fırsat bulamadığı öğrenildi.

  Kurucular maaşlı

  GÜRCAN Güngören'in şirket kurdurduğu adamlarına aylık maaş verirken, vergi iadesini kendisinin aldığı belirlendi. Daha önce yakalanıp DGM'ye çıkarılan Adnan Şentürk, Haydar Ceylan ve Salih Kurt da perde arkası patron Güngören'i suçladı. Şentürk, 150 milyon lira maaşla şoförlüğünü yaptığı Güngören'in borçlarından kurtulup düze çıkabilmek için kendileri adına şirket kurduğunu, devletin ödediği vergi iadelerini aldığını söyledi. Ceylan da, sadece kağıt üzerinde ortak olduğunu belirtti. Ceylan ve Şentürk tutuklandı. Mali Polis, Güngören'i yakalamak için operasyon düzenledi. İzmir'deki dairesinde ve Gördes'te yapılan aramada bulunamayan Güngören'in yurtdışına kaçtığı tahmin ediliyor. Hayalici firmada ortak görünen kardeş Barış Emin Güngören'in de Kanada'da okuduğu ve Türkiye'ye gelmediği öğrenildi.

  10 hayalici firma

  BALİNA Operasyonu içinde 10 hayalici firma işlem görüyor. Güngören'in başını çektiği bu 5 firmanın yanısıra, perde arkası patronun Mehmet Niyazoğlu olduğu önesürülen ve Tamer Büyükçoban tarafından kurulan Yeşer ve Günçe Tekstil şirketleri inceleme kapsamında. Yine bir süre önce tutuklanan Gaziantepli köyağası Ahmet Öztürkmen'in şirketleri Türkmenoğlu Tarım, Ergun ve Yılteks Tekstil'le ilgili soruşturma sürüyor.

  HESAP uzmanlarının başlatıp şimdi DGM koordinesinde sürdürülen bu hayalici firmalara ‘‘Alt’’ oluşturan naylon fatura şirketlerinin sayısı 90'ı geçiyor. Hayalici firmalar, aynı şirketlerden naylon fatura topladıkları için Balina Operasyonu organizasyonu içinde değerlendiriliyor. Naylon faturacı şirketlerin patronunun da Fotospor'un eski sahibi Abdurrahman Yakupreisoğlu olduğu bildirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı