"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

1912 felaketini hiç unutmayalım

HABERTÜRK’te cumartesi günü Murat Bardakçı da tam sayfa yazarak işaret etti; 2012 Balkanlar’da Türk temizliğinin 100. yılı.

Balkanlar'da Türk temizliğinin 100. yılı 

1912-2012 Balkanlar’da Türk soykırımı yaşandı. Balkan muhacirlerinin neler yaşadığı ne ders kitaplarına girdi, ne belgesel kitaplara, ne akademik araştırmalara.
Yüzlerce, binlerce kitap olacak malzeme yok oldu.

Canlı tarih çalışmasını bırakın kimse dedesini, ninesini bile dinlemedi. Onlar da anlatmadı. Kapılara çivilenen bebeler, karnı deşilen hamile kadınlar ve tecavüz edilen aklını kaçırmış gelinler unutuldu. Yabancı tarihçilerden merak eden, namuslu bilim adamları yazdı bizi. 5.5 milyon Türk öldürüldü. Yani soykırıma uğradık. Bu sadece Balkanlar’da başımıza gelen soykırım. Adalarda, Girit’te, Kafkaslar’da nasıl kırıldık ve soykırıma uğradık onlar hariç!

Bu ülkenin aydını, sanatçısı, sinema yönetmeni nerede? ‘Dedemin İnsanları’ filmini gözyaşlarıyla izleyenler tarihin en küçük parçasından bile etkilendiler. Tarihimizi geniş çerçevesi içinde ne zaman öğretmeyi düşünüyor acaba Milli Eğitim?

Başkalarının suçlamalarını gerçek gibi önümüze servis yapan medya bizim gerçeklerimizi ne zaman ciddiye alacak diye soruyorum. Hadi bir ülkenin olması gereken aydınları cevap versin bakalım.

Yoksa malını mülkünü, canını Balkanlar’da bırakan atalarımızın ruhu sizi ilgilendirmiyor mu, Ermeni iddiaları kadar?..
2012 Balkanlar’daki Türk soykırımı nasıl oldu, öğrenme yılı olabilir mi?       
Nevval SEVİNDİ

Deprem sigortası temel zorunluluk mu

DEPREM sigortası, elbette ki gerekliliktir, fakat önceliği olan bir zorunluluk değildir. Öncelik, yurttaşların can güvenliğidir. Mal güvenliği bence önlemler dizgesinin zorunlulukları arasında asla ilk sırayı almaz, almamalıdır da. Fakat görüyoruz ki, adeta ‘Mal canın yongasıdır’ özdeyişten yola çıkarak, mal, canın önüne taşınmakta ve  sürekli deprem sigortası bütününde DASK (Doğal Afet Sigortası) zorunluluğu işlenmektedir.
Yapılar için deprem sigortası konusunda gösterdiğimiz duyarlılığı, insanın yaşamını ilgilendiren ‘güvenli yapı konusunda’ göstermiyoruz. İnsanımız için malından önce canı güvence altına alınmalıdır.
Doğrudur mal canın yongasıdır, yani onun yaşamını tutuşturur. Fakat unutulmasın ki, yaşamı yanmış, yıkılmış biri için, yanmamış ve yıkılmamış malın hiçbir önemi yoktur.
Salt deprem kuşağındaki bölgelerde değil, ‘Türkiye üzeri fay katarlarıyla yüklü, bir deprem köprüsü olması nedeniyle’ tüm ülke genelinde deprem sigortası zorunluluğu getirilmelidir.
Deprem sigortası uzmanları, deprem sigortası için inceleme yaparken, yapının betonarme projesinin son deprem yönetmenliğine göre yapılıp yapılmadığını, yani yapı kesitlerinin son deprem yönetmeliği standartlarına uyup uymadığını kontrol etmelidirler. Bunun yanı sıra, özellikle 1. derece deprem bölgelerinde yapının güçlendirme projesinin olup olmadığına bakmalıdırlar. Bu ölçütlere uymayan yapıların alım satımına kesin izin vermemelidirler.
Şevket ÇORBACIOĞLU

Ekonomide dünyanın neresindeyiz

ECONOMİST dergisi 2011’in son sayısında dünyanın en önde gelen 42 ülkesinin ekonomik göstergelerini kıyaslamalı olarak yayınladı. Toplam gayrisafi milli hasıla artışında Türkiye % 7.5 ile Çin, Hindistan ve Arjantin’den sonra 4. sırada geliyor. Bu sevindirici. Buna karşılık tüketici fiyat artışında, 5. sırada geliyoruz. Cari açığımız ekim ayında 78.6 milyar doları bulmuş. Cari açığın gayrisafi milli hasılaya oranı % 9.8. Bizden kötü durumda ülke yok. 10 yıllık hükümet tahvillerinin faiz oranında Türkiye 9.48’le Yunanistan, Pakistan ve Brezilya’dan sonra dördüncü sırada geliyor. Bir yılda Türk Lirası’nın dolar karşısında değeri 1.52’den 1.89’a düşmüş. Yani paramız % 24 değer kaybetmiş. Bu 42 ülke arasında parası bizim kadar değer kaybeden başka ülke yok. Sonar’ın son kamuoyu araştırmasında ankete katılanların % 53.6’sı önümüzdeki 6 ayda ekonomik durumun bugünden kötü olacağını tahmin etmiş. Bu göstergeler karşısında vatandaş haksız değil. Bu olumsuz gidişin sorumlusu kuşkusuz hükümet. Buna rağmen Sonar’ın anketinde iktidarın oylarında artış, ana muhalefette düşüş görünüyor. Makas 35 puana kadar açılmış. Hem Türk ekonomisinin geleceğinin, hem de siyasi tablonun ivedilikle masaya yatırılıp değerlendirilmesi gerekiyor. Burada en büyük görev bence ana muhalefet partisine düşüyor.
Onur ÖYMEN

İrbeç, Bahçeli’ye rakip

- AKP’den istifa ettikten sonra geçtiği MHP’den de ihraç edilen Antalya milletvekili Prof. Dr. Yusuf Ziya İrbeç’in “Sayın Genel Başkan Bahçeli, sorunlara çözüm arama gayretimi, ‘disiplinsizlik ve dengesizlik’ şeklinde niteleyerek, parti üyeliğinden peşinen çıkarma cezasını bizzat kendisi vermiştir diye konuşurken, “Genel başkanlığa adayım. MHP’yi iktidara taşıyacak bir kadroyu bu yıl içerisinde görmüş olacaksınız. Parti tabanı ve delegelerden destek oldukça yüksek” iddiasında bulunduğunu...
- ALİ Nesin’in 5-12 Subat arasında Matematik Köyü’nde (lisans ya da ileri seviyede lisans matematik öğrencilerine) aritmetik, cebir, cebirsel geometri ve bilgisayar bilimini harmanlayan ‘Oklid Algoritmasi’ adlı bir çalıştay gerçekleştireceğini, ilk dersi de Fransız matematikçi Alain Lascoux’un veneceğini açıkladığını (başvuru www.matematikkoyu.org.)...
- DSP Gençlik Kolları Genel Başkanı Seyit Tosun’un “Gençlerin yönetime katılamaması, siyaset yapacak alanın kalmaması, 12 yıldır gençlik kurumsallaşmasının tüm zorlamamıza rağmen yapılmaması nedeniyle” yönetimdeki arkadaşlarıyla birlikte istifa ettiklerini...

Yüksek vergi PKK’ya yarıyor

YÜKSEK vergiler kime yarıyor? LDP Genel Başkanı Cem Toker bunun kime yaradığını gayet güzel anlatıyor:
“Bir malın fiyatı sınırın öteki tarafında 1 TL, bu tarafında, dünyanın en yüksek vergilerinden dolayı, 5 TL ise o malın mutlaka kaçakçıları olacaktır.
Ülkemizde sigara, içki ve mazot bunun örnekleridir.
PKK’nın finansmanından Avrupalılara şikâyette bulunurken, yüksek vergiler ile terör örgütünün de ekmeğine yağ sürüyoruz.
Sonra da halktan topladığımız vergileri PKK ile mücadeleye harcıyoruz.
Bu kadar fiyat farkı olmasa ne PKK, ne de bölgedeki gariban bu yola başvuracaktır.
Saçma ötesi bu vergi oranlarını ve politikalarını gözden geçirmekte yarar vardır.”

X