Gündem Haberleri

  1904'de ’Mona Lisa’ tekniğiyle yapıldı

  Hürriyet Haber
  25.05.2011 - 15:01 | Son Güncelleme:

  SİVAS’ta 1904 yılında Mona Lisa tekniği kullanılarak dokunan ve Atatürk Kongre ve Etnoğrafya Müzesi’nde sergilenen portre halı dikkat çekiyor.

  BU HALI 'MONA LİSA' TEKNİĞİYLE DOKUNDU

  Hangi açıdan bıkılırsa bakılsın halıya dokunan portrenin gözü ve yüz çehresinin bakan kişiyi takip eden bir özellikle hazırlanması ziyaretçilerden ilgi görüyor.

  1904 yılında kim tarafından yapıldığı belli olmayan anonim portre halının üzerinde Sivas’ın o dönem valilerinden Paşazade Memduh Efendi’ye ait bir portre resim bulunuyor. Sivas el dokuması olarak hazırlanan halı dokunurken kullanılan ’Mona Lisa’ tekniği ile dikkat çekiyor.

  Halı üzerindeki Sivas Valisi Memduh Paşa’ya ait portre resmin, 16. yüzyılda Leonardo da Vinci tarafından yapılan yağlıboya Mona Lisa tablosunda uygulanan teknikle dokunmuş olması halıyı diğer halılardan ayırıyor. Halıdaki resmin gözlerine hangi açıdan bakılırsa bakılsın Memduh Paşa’nın gözleri o tarafa bakıyor gibi gözüküyor.

  Müze yetkilileri portre halının, bu özelliğe sahip ilk dokuma halı olduğuni ifade etti. 1900’lü yıllarda bu tekniğin tablolarda uygulanmasının mümkün olduğunu ancak el dokuması halıya böyle bir tekniğin aktarılmasının güç olduğu belirten yetkililer halının müzedeki en önemli eserlerden biri olduğunu belirtti. Yün ağırlıklı olarak dokunan halının müzeyi gezmeye gelen ziyaretçiler tarafından dikkatle incelendiği de belirtildi. Yetkililer bu çalışmanın ünlülerin resimlerinin halılara yoğun olarak işlendiği bir dönemde hazırlanmış olabileceğini ve bu halının da bir fotoğrafa bakılarak dokunmuş olabileceğini belirtti.

  Işık ve gölgemele tekniği de kullanılarak dokunan halının kenarlarında ise bitkisel motifler yer alıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı