Gündem Haberleri

GÜNDEM

  19 saatlik operasyonun ardından Costa Concordia kaldırıldı

  Hürriyet Planet
  18 Eylül 2013 - 02:15Son Güncelleme : 18 Eylül 2013 - 02:15

  Dünyanın en pahalı batık kurtarma operasyonu başarıyla sonuçlandı. Mühendisler 19 saatlik çalışmanın ardından İtalya'nın Giglio Adası açıklarında yan yatan Costa Concordia'yı tekrar bordasının üzerine oturtmayı başardı. Böylece geminin kaldırılması ve yüzdürülmesi projesindeki ilk aşama tamamlanmış oldu.

  İtalya Sivil Savunma Dairesi Direktörü Franco Gabrielli, günün ilk ışıklarıyla düzenlediği basın toplantısında geminin "parbuckling" yöntemiyle 65 derece kaldırıldığını ve operasyonunun sona erdiğini söyledi.

  Geminin sahibi Costa Crociere şirketinin sözcüsü Franco Procellacchia ise operasyonun kusursuz olduğunu ve çevreye zarar verecek herhangi bir sızıntı yaşanmadığını bildirdi.

  Operasyon tamamlandıktan sonra basın toplantısı düzenleyen Sivil Savunma Genel Müdürü Franco Gabrielli, gemiyi doğrultma işleminin sona erdiğini belirterek, "Bugün, gemiyi kıyıdan uzaklaştırma yönünde nihai bir adım attık. Concordia'nın Parbuckling operasyonu tamamlanmıştır" dedi.

  Geminin sahibi Costa Crociere şirketi adına projede görev yapan mühendislerinden Franco Porcellacchia da "Bundan daha iyi gidemezdi" değerlendirmesinde bulundu.

  Operasyonun başındaki isim Nick Sloane ise yorucu geçen 19 saatlik operasyonun ardından "Bunu başardığımız için bütün ekip çok gururlu. Biraz yorgunum. Bir bira içip, uyumaya gidiyorum" dedi.
  Kazanın ardından geçen 20 aylık süreye rağmen Maria Grazia Trecarichi ve Russel Rebello'ya ait cesetlerin aranmasına gemide güvenlik sağlandıktan sonra başlanması bekleniyor.

  Costa Crociere şirketine ait Costa Concordia kruvaziyeri, 4 bin 200 yolcu ve mürettebatıyla 13 Ocak 2012'de Civitavecchia kentinden kuzeybatıdaki Savona kentine doğru akşam saatlerinde yola çıkmış, Toskana bölgesi sahillerinde bulunan Giglio Adası açıklarındaki kayalıklara çarpmıştı. Kazanın ardından gemi yaklaşık 20 ay boyunca adaya paralel yan yatık şekilde kalmıştı.
  32 kişinin yaşamını yitirdiği kazada, 2 kişinin cansız bedenleri hala bulunamadı. Kaza sırasında gemide bulunan 10 Türk yolcu yara almadan kurtulmuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı