KONYA HABERLERİ

19. Milli Eğitim Şurası kararları

AA / Rifat Yerlikaya
11.12.2014 - 15:49Son Güncelleme :

- TİMAV Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Okumuşlar: - "Söz konusu kararlar, eğitim sistemimizin milli bir kimlik arz etmesi, geleneğimizle ve değerlerimizle kuracağımız irtibat açısından önemli ve hassas kararlardır. Dolayısıyla da desteklediğimiz ve eğitim sistemimizin niteliğine katkıda bulunacağına inandığımız kararlardır"

YEREL HABERLER KONYA

AA / Rifat Yerlikaya

KONYA (AA) - 19. Milli Eğitim Şurası’na katılan Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Muhiddin Okumuşlar, şura kararlarına ilişkin, "Söz konusu kararlar, eğitim sistemimizin milli bir kimlik arz etmesi, geleneğimizle ve değerlerimizle kuracağımız irtibat açısından önemli ve hassas kararlardır. Dolayısıyla da desteklediğimiz ve eğitim sistemimizin niteliğine katkıda bulunacağına inandığımız kararlardır" ifadelerini kullandı.

Okumuşlar, yaptığı yazılı açıklamada, şuranın aldığı kararların Milli Eğitim Bakanlığı için tavsiye niteliğinde olduğunu, bundan önceki şuralarla ilgili genel temayülün ise kararların genel itibarıyla uygulamaya geçirilmesi yönünde olduğunu belirtti.

19. Milli Eğitim Şurası'nın 4 ana başlık çerçevesindeki konuları gündeme alıp tartıştığını ifade eden Okumuşlar, bu başlıkların; "öğretim programları ve haftalık ders çizelgeleri", "öğretmen niteliğinin artırılması", "eğitim yöneticilerinin niteliğinin artırılması" ve "okul güvenliği" olduğunu bildirdi.

- "Ön yargılı bir tavır ile haksızca yargılamaktır"

Okumuşlar, Milli Eğitim Şurası'nda 179 tavsiye kararı alındığını, bu kadar olumlu karara rağmen sadece birkaç başlık üzerinden şuranın tartışmaya açılmasını etik olarak onaylamanın mümkün olmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da oldukça popülist bir yaklaşımla, alınan onca kararı gölgede bırakacak şekilde bir tavır içine girilmesi, kolaycılık ve şüphesiz ön yargılı bir tavır ile haksızca yargılamaktır. Şurada alınan kararlardan Osmanlı Türkçesi dersi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin ilkokul 1, 2 ve 3. sınıflarda zorunlu hale getirilmesi, otelcilik ve turizm meslek liselerinde kokteyl hazırlama dersinin kaldırılması gibi birkaç karar yoğunlukla öne çıkarıldı. Mutlaka bu kararlar, kamuoyunun dikkatini çekecektir, tartışılacaktır. Söz konusu kararlar eğitim sistemimizin milli bir kimlik arz etmesi, geleneğimizle ve değerlerimizle kuracağımız irtibat açısından önemli ve hassas kararlardır. Dolayısıyla da desteklediğimiz ve eğitim sistemimizin niteliğine katkıda bulunacağına inandığımız kararlardır."

Bunlardan çok daha derin ve önemli bir alana işaret eden öğretmen niteliğinin artırılması konusundaki kararların kamuoyunda neredeyse hiç gündeme gelmediğine dikkati çeken Okumuşlar, halbuki bu konunun eğitim sistemi içinde üzerinde hassasiyetle durulması gereken konular arasında yer aldığını aktardı.

- "Kazanan, bu milletin özgür iradeye susamış kalbi olacaktır"

Okumuşlar, eğitim süreçlerinin kültürden, tarihten, coğrafyadan ve medeniyetten ayrı süreçler olmadığına işaret ederek, şöyle devam etti:

"Bu topraklarda yaşayan, bu toprakların havasını soluyan, medeniyetimizin kültür ve irfan kaynaklarından beslenen insanların din dersi, Osmanlı Türkçesi gibi konularda ortak bir kanaat etrafında birleşmiş olmaları, popüler kültürün ayartıcı ve kışkırtıcı dilini kullanan kesimler tarafından yadırganmış ve inkar edilmek, hatta bastırılmak istenmiş olsa da sonuçta kazanan, bu milletin özgür iradeye susamış kalbi, aklı ve vicdanı olacaktır."

Çok daha ulvi ve kapsayıcı hedeflere hizmet etmesi gereken şura gibi önemli bir kurumu kısır tartışmalar zemininde değerlendirmenin, geleceği ipotek altına almak, yarınların inşa edileceği süreçleri neredeyse hiç uğruna heba etmek anlamına geldiğini belirten Okumuşlar, alınan kararlarının bir an önce uygulamaya geçirilerek faydaya dönüşmesini diledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Konya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Konya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 19. Milli Eğitim Şurası kararları haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  KONYA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:47
  • Guneş
   07:28
  • Öğle
   12:46
  • İkindi
   15:27
  • Akşam
   17:44
  • Yatsı
   19:13
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı