Gündem Haberleri

GÜNDEM

  19 Mayıs'ta ilk tören Anıtkabir'de

  A.A
  19 Mayıs 2011 - 10:18Son Güncelleme : 19 Mayıs 2011 - 13:31

  19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC'de törenlerle kutlanıyor. Kutlamalar kapsamında Ankara'da ilk tören, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanlığındaki devlet erkanının Anıtkabir'i ziyaretiyle başladı. Başbakan Erdoğan ve CHP lideri Kılıçdaroğlu arasında son günlerde miting meydanlarında tırmanan gerilim, iki liderin yüzüne de yansıdı. Anıtkabir’de düzenlenen törende sürekli öksürdüğü gözlenen Başbakan Erdoğan’ın soğuk algınlığı nedeniyle Ankara 19 Mayıs Stadyumu'ndaki törenlere katılamayacağı açıklandı.

   ANITKABİR'DEKİ TÖRENDEN FOTOĞRAFLAR

   

  Anıtkabir'deki törene, Gül'ün yanı sıra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral IşıkKoşaner, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Bakanlar Kurulunun bazı üyeleri ve diğer devlet erkanı katıldı.


  Törene katılanlar, Aslanlı Yol'dan yürüyerek Atatürk'ün mozolesine geldiler. Cumhurbaşkanı Gül, Atatürk'ün mozolesine kırmızı ve beyaz karanfillerle süslü, üzerinde “Cumhurbaşkanı” yazan çelengi bıraktı. Devlet erkanı daha sonra saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı okundu.

  Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Gül, deftere şunları yazdı:


  “Aziz Atatürk, istiklal mücadelesini başlatmak amacıyla Samsun’a çıkışınızın 92. yıl dönümünde milletçe büyük bir gurur yaşıyoruz.


  Türkiye Cumhuriyeti, ideallerinizden güç alarak ilerlemesine devam etmektedir. Özgüven içerisinde yükselen Türkiye, sahip olduğu nitelikleri ve benimsediği değerlerle, çevresine istikrar yayan ve ilham kaynağı olan bir ülke konumundadır. Ülkemizin elde ettiği muazzam başarılar, gösterdiğiniz hedeflere ulaşacağımızın da ispatıdır. Bu güvenimizin en önemli dayanağını oluşturan Türk gençliği, ülkemizi her alanda yüceltmeye ve geleceğe en güçlü şekilde taşımaya azimlidir.


  Gençlerimize armağan ettiğiniz milli bayramımızda sizi saygıyla, minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhunuz şad olsun.”

   Devlet erkânının töreninin ardından, askerler ve öğrenciler de mozolenin önünde saygı geçişinde bulundu. 

   

  SAMSUN'DA 19 MAYIS COŞKUSU / WEB TV 

   

  İŞTE TAKSİM'DEKİ 19 MAYIS  TÖRENİ / WEB TV

   

  19 MAYIS KUTLU OLSUN / WEB TV 

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı