Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

19 Mayıs Stadı'na sıcak hava rötarı

Ortak Girişim A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Arif Ölmez, 19 Mayıs Stadı'nın zemininde yapılan yenileme çalışmalarında sona geldiklerini, ancak havaların sıcak olması nedeniyle zeminin sezon açılışına yetişmeme ihtimalinin bulunduğunu söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Arif Ölmez, statta yapılan çalışmalarla ilgili olarak AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen sezon çok yoğun bir müsabaka dönemi geçirdiklerini belirterek, “Geçen sene bu zeminde 3 günde bir maç oynandı. Hem Ankaragücü hem de Gençlerbirliği'nin aynı stadı kullanması zemini oldukça yıprattı. Bütün teknolojik imkanları kullansanız bile 3 günde maç oynamayı hiçbir zemin kaldıramaz” dedi.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen stat personelinin özverili çalışması sonucu maçları olabilecek en iyi zeminde oynatmaya önem gösterdiklerini ifade eden Ölmez, şöyle konuştu:
“Geçen sezon ortasında Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın talimatıyla Spor Genel Müdürlüğü ile Ortak Girişim A.Ş müşterek olarak stadın yenilenmesi konusunda bir çalışma başlattı. Ankara'ya yeni bir stat yapılıncaya kadar zemini yenileyelim, en azından takımlarımızın mağduriyetini giderelim düşüncesiyle zemini yeniledik. Zemin için Trakya çimini kullandık, tamamen Türk çiftçisinin ürettiği çimi kullanmaya özen gösterdik. İstanbul'da Hollanda çiminin kullanılması bize referans oldu. Orada bir sezon geçmesine rağmen zeminin yıprandığı görüldü. Biz geçen hafta çimleri serme işini bitirdik. Havaların aşırı sıcak olması, stadın sezon açılışına yetişmesine engel oldu. Yine de ilk haftaya yetiştirmek için 24 saat boyunca olağanüstü bir çaba sarf ediliyor.”

“Artık yeni stat bir ihtiyaç”

Arif Ölmez, 19 Mayıs Stadı'nın yaklaşık 75 yıl önce yapıldığını hatırlatarak, stadın yıkılması ve yerine yenisinin yapılmasının bir ihtiyaç haline geldiğini söyledi.
Stadın turnikelerinden tuvaletlerine kadar birçok yerin revize edilmesi gerektiğini vurgulayan Ölmez, şöyle devam etti:
“Işıklandırma sistemi artık demode olmuş durumda. Aydınlatma sistemi firmanın üretiminden kalkmış. Bunların ömürleri 4-5 yıl sürüyor. Bu süre sonunda aydınlatma özelliklerini yitiriyor ya da kapasiteleri düşüyor. Şu an biz bunu yaşıyoruz. Aydınlatma sistemini komple yenilemenin maliyeti çok yüksek. Yurt dışındaki üretici firmaya eksiklerimizi talep ederek ve özel üretim yaptırarak geçen seneyi çıkardık. 6-8 hafta içinde gelen malzemeleri zamanında monte ederek ışıklandırma sorununu çözdük. Bu stadın kesinlikle yıkılması gerekiyor. Sayın Başbakanımız da geçmiş dönemlerde dile getirdi, biran önce Ankara'nın yeni bir stada kavuşmasını istiyoruz. Ayrıca stat konusunda da çekincelerimiz var. Stadın şehir dışında herhangi bir yere yapılması, bizler için büyük seyirci kaybı sağlar. Örnek veriyorum Çayyolu'na veya Ümitköy'e stat yaparsanız, Mamak'tan, Kayaş'tan, Keçiören'den herhangi bir sporseveri oraya getirme şansınız yok. 90 dakikalık bir seyir zevki için 2 saat öncesinde yola çıkacak, maç sonrasında da 2 saat sonrasında da evine dönecek. Bu da demektir ki neredeyse bir gün kaybedecek.”

Arif Ölmez, yapılması gereken yeni stadın 19 Mayıs Kompleksi'nin bulunduğu yere inşa edilmesi gerektiğine inandığını kaydederek, “Biz stadımızı buraya istiyoruz. İnşallah bu doğrultuda gider. Ankara'da güzel bir amatör kitle var. Biz istiyoruz ki burası bir kompleks olsun, sadece futbol takımlarımız değil etrafındaki amatör branşlar da yararlansın. Ankara'nın sporuna hizmet eden spor köyü olsun.”

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler