"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

19 Mayıs’ı Hande Dalkılıç’la kutlayın

19 Mayıs’ı, modern Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışır, müzikli bir kutlamaya çağırıyorum.

Piyanist Hande Dalkılıç, 19-26 Mayıs tarihleri arasında; Mustafa Kemal’in Kurtuluş Savaşı’nı başlattığı Samsun, Amasya, Erzurum ve Sivas’ta Cumhuriyet Konserleri adı altında resitaller verecek.

M.Şener Eruygur başkanlığındaki Atatürkçü Düşünce Derneği genel merkezi öncülüğünde ve Kutlu Gruba ait Petrof piyanolarının desteğiyle gerçekleşiyor resitaller.

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Piyano Ana Sanat Dalı’nda öğretim üyesi doçent Hande Dalkılıç, resitallerinde A. Adnan Saygun, Ulvi Cemal Erkin, Muammer Sun’un da eserlerini seslendirecek.

Bir icracının Batılı bestecilerin yanı sıra, kendi ülkesinin bestecilerini çalmasının gereğine, önemine inanırım. Eğer onlar çalmazsa, bizim bestecilerimizi başka ülke dinleyicilerinin kulağına kim ulaştıracak?

Başka ülkelerin solistlerine bu besteleri/bestecileri nasıl tanıtacağız?

* * *

BATI müziğiyle 19 Mayıs’ı kutlamanın ayrı bir anlamı var.

Atatürk’ün yerleştirmek istediği çok sesli müzik, bizim Batı uygarlığına yolculuğumuzda çok gerekli bir adımdı.

Cumhuriyet Konserleri’nin programını da vermek istiyorum.

Gidecek okurlara yardımım olabilir:

Samsun - On Dokuz Mayıs Üniversitesi. 19 Mayıs Saat: 19.00

Amasya - Amasya Üniversitesi. 20 Mayıs Saat 19.30

Erzurum - Atatürk Üniversitesi. 23 Mayıs 19.30

Sivas - Cumhuriyet Üniversitesi. 26 Mayıs 19.00

Müzikle Kurtuluş Savaşı’nın gün gün yolunu izlemek, hoş bir hatırlatma.

Ben özellikle üç büyük şehir dışındaki kentlerde, bilhassa üniversitelerin bulunduğu şehirlerde, çok sesli müziğin icrasını, tanıtımını çok destekliyorum. Bundan dolayı Hande Dalkılıç’ın konser programı son zamanlarda hazırlanan en güzel programlardan birisi belki de, ayrıca anlamlı da.

19 Mayıs, Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu ve müzikli olsun.

* * *

DAHA çok bilgi almak isteyenler için: www.hendedalkilic.com ve hande@handedalkilic.com adreslerinin yanı sıra 0536 214 31 41 / 0532 797 11 14 numaralı telefonlardan gerekli bilgi edinilebilir.
X