Gündem Haberleri

  19 Mayıs cezası iptal

  Oya ARMUTÇU/ANKARA
  28.06.2017 - 21:20 | Son Güncelleme:

  İZMİR 3’üncü Sulh Ceza Hâkimliği, 19 Mayıs kutlamaları sırasında İzmir’deki Halk Yürüyüşü’ne üstü açık klasik otomobilinden 10. Yıl ve İzmir Marşı ile Atatürk’ün sevdiği Ege türkülerini çalarak katılan Ergün Çetinkaya’ya kesilen 95 liralık trafik cezasını iptal etti. Mahkeme kararında, Ergün Çetinkaya’nın 19 Mayıs kutlamasına katıldığı, aracıyla gezdiği ve kesilen park cezasının yasalara aykırı olduğu vurgulandı.

  CEZA NASIL KESİLDİ

  Milli bayramlarda kırmızı üstü açık klasik aracından Gençlik Marşı’nı, İzmir Marşı’nı, 10. Yıl Marşı’nı ve Atatürk’ün sevdiği Ege türkülerini çalan ve İzmir kamuoyunca da tanınan Çetinkaya, 19 Mayıs 2017’de de İzmir’de Konak Meydanı’ndan Pasaport-Cumhuriyet Meydanı mevkisindeki Atatürk heykeline kadar gerçekleştirilen Halk Yürüyüşü’ne katıldı. 19 Mayıs yürüyüşüne katılanlara milli marşları, Ege türkülerini çalan Çetinkaya’ya, ‘Duraklamanın yasaklandığı yerde park etmek’ suçundan, fahri trafik müfettişinin tespiti üzerine Trafik Kanunu’na göre 95 lira park cezası kesildi.

  İPTAL DAVASI AÇTI

  Çetinkaya avukatları Özgür Senger ve Deniz Yiğitceoğlu kanalıyla 13 Haziran’da cezaya itiraz etti. Dava dilekçesinde, “Cezanın Karayolları Trafik Kanunu, Kabahatler Kanunu veya sair trafik idari para cezalarını düzenleyen mevzuatla alakası olmadığı, bu cezanın açıkça 19 Mayıs’taki halk yürüyüşüne kesildiği, aracı durdurmadan, Pasaport Cumhuriyet Meydanı’nda toplantı halindeki kitleye sesli yayın yapılamayacağının açık ve aşikar olmasına rağmen, bu yayının intikamının alınmak istendiği, meselenin kesilmiş olan 95 TL’lik trafik cezası değil, milli hassasiyetleri olan kişilere karşı alınan tavır olduğu” gerekçeleri sıralandı. İzmir 3. Sulh Ceza Hâkimliği, 22 Haziran’da aldığı kararla, idari para cezasının hukuk ve yasalara aykırı olduğu gerekçesiyle itirazı kabul etti. Mahkeme, idari para cezasını kesin olarak kaldırdı.

  Etiketler: gazetehaberleri
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı