"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

19 Mayıs 1919 ve Atatürk Güneşi

92. YILINI kutluyoruz. Büyük Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı günün heyecanını yaşıyoruz bu gün...

Çünkü, o gün bir büyük kurtuluşun temeli atılıyor, ve Anadolu’da bir Atatürk güneşi Samsun üzerinden doğuyordu. İşte o güneşle kurtuluş ve kuruluşa giden yolda Türk ulusunun bağımsızlığının heyecanı yaşanıyor ve Türkiye Cumhuriyetinin temelleri atılıyordu...
O günden bu güne tam 92 yıl geçti. Ve Atatürk Türkiyesi’nde demokrasinin parlayan ışıkları altından bu günlere gelindi. Atatürk o günlerde kazandığı bu büyük günü Türk Gençliğine emanet etti ve bu emanetine sahip çıkmanın parolasını her vesileyle ifade buyurdu.
‘Ya İstiklal, ya ölüm’ diyerek yola çıkan bu büyük insanın bizlere ve gençlerimize emanet ettiği bu güzel gününün bu gün bayramını kutluyor ve bu bayram heyecanı ile Atamızı saygıyla sevgiyle ve rahmetle anıyoruz.
Ne yazık ki, 92 yılını kutladığımız bu büyük bayramları yaşatmaya ve yaşatmaya çalışırken, Atamıza yapılan saygısızlıkları da unutmak istemiyoruz.
Gidiniz ve görünüz; İstanbul’un Şişli semtindeki 15 Mayıs 1919 sabahı terk ettiği evinde ki mirasını görünüz. Bir takım elbise iki ayakkabı üç adet kravat ve söndürülmüş bir sigara izmariti ve bir somyalı yatak... İşte o yüce insan Anadolu’ya doğru Kurtuluş hareketini başlatmak üzere yola çıkarken geride bunları bırakmış ve tek hedeflediği nokta bu ülkenin kurtuluş ve kuruluşu için heyecanlı günleri yaşamak emrini vermiştir.
19 Mayıs 1919 da Samsun’dadır.
Yağışlı ve gök yüzünde şimşekler çakan bir akşam üstü karanlık sokaklardan Samsun postahanesine doğru yol almaya başlar .Yanında arkadaşları vardır ve Manisa’ya acele bir mesaj iletmesi gerekir. Çünkü onun orada emirlerini bekleyen bir komutan vardır, ona ulaşması kurtuluş hareketinin ilk işareti sayılacaktır.
Telgraf memuruna kendini tanıtır ve beni Manisa’ya acele bağla der.
Memur; havanın şimşekli ve çok yağışlı olduğunu belirterek bunun mümkün olmadığını söyler. Zira eğer bağlamaya kalkarsa şimşeklerin biri kendi üzerlerinden düşerek postaneyi yakabilir. Atatürk ısrar eder ve mutlaka Manisa’da ki Komutana bağlanması gereğini belirtir. Posta memurunun elini tutar, arkadaşlarına diğer elini verir ve ilave eder:
Çalıştır makinaları çakan şimşek bizim üzerimizden toprağa ya iner, yada bizi öldürür. Çünkü bir kurtuluşun hikayesi vardır, burada bu mesaj, Manisa’ya mutlaka gitmelidir.
İşte Atatürk ya kurtuluş, ya ölüm parolası ile çakan yıldırımların altında Anadoluya böyle gider ve böylesine kurtuluşun büyük heyecanını yaşatır.
Bu ülke böyle kurulur ve bu günlere gelir...
Nejat TAŞKIN

Biliyor musunuz

YENİMAHALLE Belediyesi tarafından yaptırılan 17 bin m2 alan üzerine kurulu sinema, tiyatro, nikâh salonları, belediye hizmet birimleri, spor salonları, kütüphane, kafeler ve bir hamamın bulunduğu Batıkent Kültür-Sanat ve Ticaret Merkezi’nin, yarın 19.00’da Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla açılacağını....

Aydınlatma

DIŞKAPI Mevki Hastanesi arkasındaki otobüs durağını ve kaldırımları yüzlerce vatandaş kullandığı halde aydınlatılmaması gerçekten ayıp olmaya başladı.
Büyükşehir, topu Bedaş’a attı.
Bedaş hemen müdahale etmeli.
Cüneyt K.

Seçimmeçim

PARTİLERE gözdağı...
Milletvekili adaylarına gözdağı...
Ve seçmene gözdağı
**
Böyle seçime seçim denmez.
Meçim denir.
Süleyman EKİM

GÜNÜN SÖZÜ

“Dürüstlük ve namus. Bu iki erdem beraber bulundukalrı bütün hisleri süslerler.”
(Rousseau)

X