ANKARA HABERLERİ

19 Ekim muhtarları ikiye böldü

Murat YILMAZ
10 Ekim 2015 - 13:10Son Güncelleme : 10 Ekim 2015 - 13:10

19 Ekim’in Muhtarlar Günü ilan edilecek olmasını Başkent’teki bazı muhtarlar olumlu karşılarken bazıları tepki gösterdi. Yukarı Bahçelievler Muhtarı Süleyman Kalyoncuoğlu, “Yıl boyunca mahalleli ile ilgileniyoruz. 19 Ekim’de de mahalleli bizle ilgilenir” derken Birlik Muhtarı Kadriye Aras Keleş ise “Özel bir günümüz olsa ne olur olmasa ne olur. Önce hakkımızıversinler” diye konuştu.

Murat YILMAZ

İçişleri Bakanı Selami Altınok’un 19 Ekim’in Türkiye’de Muhtarlar Günü olarak kutlanacağı yönündeki açıklaması Başkent’te muhtarları ikiye böldü. Özel gün açıklamasını Ankara Hürriyet’e değerlendiren muhtarlardan bazıları kararı sevinçle karşılarken bazıları da tepki gösterdi. Kararın sevindirici olduğunu belirten Yukarı Bahçelievler Mahallesi Muhtarı Süleyman Kalyoncuoğlu şöyle konuştu:

19 Ekim muhtarları ikiye böldü

“Türkiye’de her şeyin herkesin bir günü var. Muhtarların da senede bir defa hatırlanması çok güzel. Muhtarlıklarda şenlikler olabilir. Yıl boyunca mahalleli ile ilgileniyoruz. 19 Ekim’de de mahalleli bizle ilgilenirse çok güzel olur. İlgilenme derken, muhtarlığa gelip, bize çiçek takdim edebilirler, birlikte çay kahve içip sohbet edebiliriz. Biz millete hizmet eden insanlarız Bir gün de bizim günümüzün olması güzel bir şey.”

ÖNCE HAKLARIMIZ VERİLSİN

19 Ekim muhtarları ikiye böldü

19 Ekim’in özel bir gün ilan edilmesinin kendileri için çok büyük bir şey ifade etmediğini belirten Birlik Mahallesi Muhtarı Kadriye Aras Keleş, şunları söyledi:
“Özel bir günümüz olsa ne olur, olmase ne olur. Önce muhtarların haklarını ön plana çıkarsınlar. Her şeyden önce bizi BAĞKUR’lu yapıyorlar. Biz işveren değiliz ki biz BAĞKUR’lu olalım. 19 Ekim benim günüm olsa ne olur, olmasa ne olur. Verdikleri 840 lira para. Bunun 320 lirasını BAĞKUR’a yatırıyoruz. Zorluklarımızı kolaylaştırsınlar, ondan sonra bize özel bir gün versinler. Bizi postacı, tebligatçı olarak kullanıyorlar. Bundan ücret filan da almıyoruz. Keşke haklarımızı kazansak da bunun bayramını yaşasak.”

SORUNLAR DİLE GETİRİLMELİ

19 Ekim muhtarları ikiye böldü

19 Ekim’de muhtarların sorunlarının gündeme getirilebileceğini kaydeden Çankaya Muhtarlar Derneği Başkanı ve Harbiye Mahallesi Muhtarı Özgür Özdemir ise “Konfederasyon, muhtarlık teşkilatının kuruluş tarihinden yola çıkarak 19 Ekim olmasını talep etmişti. Bu gününü bize kazandıracağı önem, bizim çabamızla oluşacaktır. Muhtarlar gününde sorunlarımız dile getirilebilir. Dernek olarak bununla ilgili toplantı yapacağız” diye konuştu. Belirlenen günde muhtarların sorunlarının anlatılacağı ve çözüm yollarının aranacağı için mutlu olduğunu belirten Ümit Mahallesi Muhtarı Ayşe Çalışkan, “19 Ekim 1829 yılında muhtarlık teşkilatı kuruldu. Bugünün muhtarlar günü olarak kabul edilmesi beni çok mutlu etti. İlçe belediyelerimizden de 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun mahalle yönetimi başlıklı 9’uncu Maddesini uygulamaya koyarak muhtarları desteklemelerini istiyoruz. Halka yakın olmak isteyen belediyelerin muhtarlara da yakın olması ve sorunlarını çözmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

NE OLDUYSA MUHTAR AŞKINA GELDİLER

19 Ekim muhtarları ikiye böldü

Son zamanlarda muhtarlara yönelik yakın bir ilgi olduğuna dikkat çeken Batıkent Kent Koop Mahallesi Muhtarı Şükran Ayaz da kararla ilgili, “Muhtarı bitirmiş durumdalar. Neden oldu bilmiyorum, yeni bir aşka geldiler. Muhtara özel bir gün verene kadar ekonomik olarak muhtarı yüceltmeye çalışsınlar. Bizim postacıların evraklarına bakmaktan vergi memurluğu yapmaktan yaptığımız başka bir şey yok. Önce özlük haklarımız verilsin. Elimiz kolumuz bağlı, yetkimiz yok. Biz bu sorunlarla boğuşurken neyin gününü kutlayacağız. Muhtarların önce sıkıntıları çözülsün. Vatandaştan 5 lira mühür ücreti istediğimizde, ‘Soyguncu musunuz?’ tepkisi ile karşılaşıyoruz. Verilen hak olarak teşekkür ediyorum ancak bizim için bir şey ifade etmiyor.”

Etiketler: muhtar , 19 Ekim

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 19 Ekim muhtarları ikiye böldü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:06
  • Guneş
   05:57
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:50
  • Akşam
   19:49
  • Yatsı
   21:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı