Gündem Haberleri

  19 aylık oğluna karaciğer nakli için 10 kilo verdi

  Nesrin COŞKUN/İZMİR, (DHA)
  28.02.2006 - 12:35 | Son Güncelleme:

  Karaciğer hastası 19 aylık oğlu Samet'e nakil yapılabilmesi için her gün saatlerce spor yapıp 10 kilo zayıflayan ve Ege Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde yapılan operasyonla karaciğerinden parça veren 37 yaşındaki Cengiz Sağır, “Dünyanın en mutlu babası benim. Oğluma hayat verdim” dedi.

  Başarılı geçen nakil ameliyatı sonrasında oğluyla aynı odada kalan Cengiz Sağır, “Ben baba olarak üzerime düşeni yaptım, kilo verdim, donör oldum. Ama asıl iş doktorlarda, organ nakli ekibindeydi, hepsine minnettarız” diye konuştu.

  Bursa'da oturan 32 yaşındaki evkadını Kadriye Sağır ile Telekom'da görevli Cengiz Sağır'ın iki oğlundan küçüğü olan Samet'in doğuştan safra kanallarının olmadığı doğumdan hemen sonra ortaya çıktı. Samet daha 45 günlükken Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ameliyat oldu. Ancak bir yıl sonra sorunlar büyüyerek yeniden ortaya çıktı. karaciğeri iflas noktasına gelen Samet sararıp soldu. Nakil kararı alınan bebek Ege Üniversitesi Hastanesi'ne sevk edildi. /images/100/0x0/55eac798f018fbb8f89636f0

  Üç ay önce İzmir'e gelen ailede Samet'e uygun donör arandı. Mayıs'ta üçüncü kez anne olmaya hazırlanan Kadriye Sağır, hamileliği nedeniyle devre dışı kalırken, baba Cengiz Sağır ise kilolu bulundu. Baba Sağır'da şişmanlığa bağlı karaciğer yağlanması ve yüksek tansiyon gibi sorunlar ortaya çıktı.

  Doktorlar nakil için, 78 kilo olan babanın üç ay içinde 70 kiloya inmesini istedi. Sıkı diyet ve sporla fazla kilolarından kurtulan Cengiz Sağır, 3 ayın sonunda doktorların istediğinden 2 kilo daha fazla zayıflayarak 68 kiloya indi. Kilolarından kurtulan baba Sağır'ın tansiyon sorunu da ortadan kalkınca nakil operasyonu için hazırlıklara başlandı.

  Baba- oğul Sağırlar, geçen Çarşamba günü Doç. Dr. Murat Kılıç, Doç. Dr. Murat Zeytunlu, Prof. Dr. Mehmet Alper ve Op. Dr. Ünal Aydın'dan oluşan ekip tarafından ameliyata alındı. Nakil başarıyla gerçekleşti ve baba Sağır'dan alınan karaciğer parçası oğluna nakledildi. Nakil sonrasında yoğun bakımda yan yana yataklarda kalan, yoğun bakımın ardından bu kez Organ Nakli Merkezi'nde 313 numaralı odayı paylaşan baba-oğul Sağırlar şimdi taburcu olacakları günü bekliyor.

  Nakil ameliyatı öncesinde gözlerinin beyazı, teni karasarı olan minik Samet babasının ciğeriyle yeni bir hayata başlarken, rengi iyice açıldı ve normale döndü. Babasından nakledilen parça karaciğerin çalışıp işlev görmeye başlamasıyla rengi düzelen Samet bebek, şimdi bir yanında annesi Kadriye Sağır öteki yanında babası Cengiz Sağır'ın oluşturduğu sevgi çemberi içinde etrafına gülücükler saçıyor.

  Oğlunun hızla sağlığına kavuşmasını izleyip büyük bir sevinç yaşadığını belirten baba Sağır, “Oğluma hayat verdiğim için dünyanın en mutlu insanı benim. Baba olarak görevimi yaptım. Mutluluğumu söyleyecek söz bulamıyorum. Herşeyden önce başta oğlumun doktoru Prof. Dr. Sema Aydoğdu ve nakil ekibi başkanı Doç. Dr. Murat Kılıç olmak üzere tüm nakil ekibine, hemşirelere çok teşekkürler” dedi. Eşi ve oğlunun başından bir an önce ayrılmayan Kadriye Sağır da, “Ben de dünyanın en mutlu annesi ve en şanslı eşiyim” dedi.

  Baba -oğulun sağlık durumlarının çok iyi olduğunu söyleyen Doç. Dr. Murat Kılıç, “Artık normal hayatlarına dönüyorlar. Her şey yolunda” diye konuştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı