ANTALYA HABERLERİ

19 Aralık eylemi soruşturmasına 'ifade özgürlüğü' kararı

DHA
29.03.2016 - 09:45Son Güncelleme :
DHA

 

Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA) - ANTALYA'da 19 Aralık'ta Halk Cephesi'nin cezaevlerindeki siyasi tutuklulara yönelik tecrit ve kötü şartları protestosunda polisin biber gazlı müdahalesi ve gözaltıların yaşandığı olayla ilgili 11 kişi hakkında açılan soruşturmada, savcılık takipsizlik kararı verdi.
19 Aralık 2015 günü Antalya Özgürlükler Derneği organizesinde yapılan eylemde, polisin biber gazlı müdahalesiyle 11 kişi gözaltına alındı. Olayla ilgili Toplantı Gösteri ve Yürüyüş Kanunu'na muhalefet suçundan soruşturma açıldı. Gözaltına alınan 11 kişiden E.Ç., B.B., F.İ., S.K., Ö.A., S.B., M.D., D.G. ve M.D. hakkında açılan soruşturmada takipsizlik kararı verildi.
'19 Aralık 2000: 20 hapishanede 28 devrimci tutsak katledildi! 19 Aralık'ın katilleri sorumluları yargılansın. Adalet istiyoruz. Halk Cephesi' yazılı pankartı açarak Kazım Özalp Caddesi üzerinden Attalos Heykeli'ne yürümek isteyen gruba, kolluk güçlerinin uyarısı üzerine oturma eylemine başladıkları iddiasıyla açılan soruşturmada, Anayasa'nın 'Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir' şeklindeki 34'üncü maddesi örnek gösterildi. Ayrıca bu yönde verilmiş AİHM, Yargıtay ve çok sayıda yargı kararı da ele alındı.
Savcılık, eylemin silahsız ve saldırısız gerçekleşmesi, eylemin sair düşünce ve kanaat açıklama yöntemi olarak kabulü ile şüphelilerin dağılma ihtarına uymadıklarına dair herhangi bir delil olmadığı gerekçesiyle takipsizlik kararı verdi.
'ALTI ÇİZİLMESİ GEREKEN KARAR'
Soruşturma başlatılan eylemcilerin avukatı Münip Ermiş, bu kararın altının çizilmesi gereken çok önemli sonuçları olduğunu söyledi. Daha önce Halk Cephesi adına yapılan basın açıklamalarında, örgüt üyeliği ve örgüt propagandasından davalar açıldığını dile getiren Münip Ermiş, "Sadece Halk Cephesi adına basın açıklamasına katıldığı gerekçesiyle onlarca kişi örgüt üyeliğinden mahkum olmuştur. Yargıtay 16'ncı Ceza Dairesi geçen yıl temmuz ayında 'sadece basın açıklamasına katılma ve bildiri dağıtma gibi barışçıl eylemlere katıldı diye örgüt üyeliği veya propaganda suçu oluşmaz' dedi. Örgüt üyeliğinin tanımı değişti. Halk Cephesi adına barışçıl bir eyleme katılmak artık suç olarak nitelendirilemeyecek" dedi.
Kararı değerlendiren Ermiş, "Polisin artık eskisi gibi barışçıl bir gösteriye şiddet kullanarak dağıtmasının hiç bir hukuki temeli kalmamış oldu. Kararda belirtildiği gibi ifade özgürlüğü, demokratik toplumun temeli ve var olma koşuludur" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden 19 Aralık eylemi soruşturmasına 'ifade özgürlüğü' kararı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2016 tarihinde saat 09 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 19 Aralık eylemi soruşturmasına 'ifade özgürlüğü' kararı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı