"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

19.5.2010’da Türk Gençliği

“Bende bu imanı yaratan kuvvet, yalnız aziz memleket ve millet hakkındaki sevgim değil, bugünün karanlıkları, ahlâksızlıkları, şarlatanlıkları içinde sırf vatan ve hakikat aşkıyla ışık serpmeye ve aramaya çalışan bir gençlik görmemdir. <br>(Gazi Mustafa Kemâl Atatürk- 1935)

TÜVTÜRK’ten açıklama
Aracın varsa...

TÜVTURK AŞ’den “TÜVTÜRK, İvedik tarafında dolandırıldım” (13.5.2010) başlıklı yazımıza yapılan açıklama şöyle:
“Yapılan teknik ve idari takip neticesinde mağdur olduğunu ifade eden Cengiz Girek’in eşine ait olan 06 DR 963 plakalı aracı oğlu Efe Girek tarafından 4.5.2010 tarihinde istasyonumuza getirilmiş olduğu,
- Aracın ilk muayenesinin yapılması ve eksikliklerinin tespit edilmesi sonrası, bildirilen eksiklikleri tamamlayarak 1 ay içinde tekrar ücretsiz mauyene olabileceğinin kendisine hatırlatılmış olduğu ve bu işlem neticesinde, 2918 Karayolları Trafik Kanunu’nun 35. maddesi gereğince 126.26 TL muayene ücreti ile muayene süresi geçirilen her ay için ay kesirleri tam ay olarak hesap edilerek Hazine’ye yatırılmak üzere 55 artışla gecikme bedeli tahsil edilmiş olduğu,

Aracın 8.5.2010’ta 2. kez araç muayene istasyonuna getirilmesi üzerine, mezkur kanun gereğince, herhangi bir muayene ücreti talep edilmeksizin, tekrar muayenesinin yapılmış olduğu ve araçta bir önceki muayenede tespit edilen ve muayenesinin sona erdirilmesine engel nitelikte olan ağır kusurun giderilmemiş olması nedeniyle muayene işleminin onaylanmamış olduğu,

10.5.2010 tarihinde 3. kez araç muayene istasyonuna getirilen araçtan, yine mezkur kanun gereğince, yeniden muayene ücreti tahsil edilmiş olduğu ve muayene işleminin bitirilmesine engel olan ağır kusurun bu sefer giderilmiş olması ve tespit edilen hafif kusurun da ilgili kanun ve yönetmelik gereğince muayene işleminin onaylanmasına engel teşkil edecek mahiyette olmaması nedeniyle muayene işleminin onaylanmış ve muayene etiketinin verilmiş olduğu tespit edilmiştir.

Muayene işleminin gerçekleştirilmesi ve ücretinin tahsili işlemi 23.9.2004 tarih ve 25592 sayılı Resmi Gazete’nin “Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmeliği’ne” istinaden yapılmaktadır.

Ayrıca aracı muayeneye getiren müşteriye verilen araç muayene raporunda, sürecin işleyişi konusunda, yazılı olarak gerekli tüm bilgilendirme ve uyarılar da yapılmaktadır. Araç muayene prosedürleri kapsamında, teknik ve idari yönden herhangi uygunsuz işlem yapılmamış olduğu gibi, aynı zamanda, müşterimizin yapılan işlemlerle ilgili itirazı karşısında, İstasyon Amiri, İstasyon Amir Yardımcısı ve ilgili Araç Muayene Teknisyeni tarafından kendisine gerekli tüm açıklamaların da yapıldığını belirtmek isteriz.”

İlaç Takip Sistemi ne zaman doğru çalışacak

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, Başbakana, İlaç Takip Sistemi’nin (İTS) çöküşü ile ilgili olarak şu soruları yöneltiyor:
1- Hastaların ve eczacıların mağduriyetinin giderilmesi için; Medula Eczane Provizyon Sistemi ve İlaç Takip Sistemi’nin kesintisiz çalışmasını sağlayacak gerekli düzenlemeler ne zaman yapılacak ve ne gibi önlemler alınacaktır?
2- Karekodu olmayan ilaçları G2D ile etiketlemeyen, ya da karekod okuyucuyla okunamayan G2D etiketler yapan ilaç firmalarına yaptırımınız ne olacaktır?
3- Karekodlu ilaçları İTS’ye bildirim sorumluluğunu yerine getirmeyen firmalara ne yapılacaktır? Bunun faturası neden hastalara ve 24.000 eczacıya çıkarılmaktadır?
4- Sistemde kaydı olmayan karekodlu ve geçici karekodlu ilaçların 01.06.2010’dan sonra satışı olmayacak mıdır? Milli Servet olan bu ilaçlar çöpe mi atılacaktır? Geçici karekodlu ilaçların miadının 31.12.2010 olması yasal mıdır? Eczacıların bu ilaçları depolara iade etmeleri, hastaların ilaca ulaşmamasına neden olmayacak mıdır?
5- Yurtdışı sigortalılar, yeşil kartlılar, TSK, TBMM ve SGK’ya devri yapılmamış diğer kurumlara ait reçetelerin sisteme tek ekran üzerinden bildirilebilmesi ne zaman yapılacaktır? Hastaların ve eczacıların çektiği sıkıntı ne zaman sona erecektir?
X