Gündem Haberleri

GÜNDEM

  188 ülkenin milli marşını okuyabiliyor

  Hürriyet Haber
  30 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 30 Mart 1998 - 00:01

  Tam 188 ülkenin milli marşını ezbere okuyan İsviçreli Michael Sauser, Almanya'nın rating şampiyonu ‘‘Wetten Dass’’ adlı şov ve yarışma programında, jest olması için Türk milli marşını çaldırıp söyledi.

  Alman İkinci Televizyon Kanalı ZDF'nin rating şampiyonu şov ve eğlence programı ‘‘Wetten Dass’’da (İddiaya Girer misin) Türk milli marşı ayakta dinlendi. Michael Sauser, yarışmaya 188 ülkenin milli marşlarını ezbere bildiği iddiasıyla katıldı. Frankfurt Fuar Salonu'nda yaklaşık 2 bin seyircinin izlediği yarışmayı Thomas Gotschalk sundu. Program hayli eğlenceli geçti. Sahneye 188 ülkenin bayşrakları getirildi. Milli marşları çalması için Alman Ordusu'nun bandosu davet edildi. 188 bayrak arasından 5 bayrak seçildi. Yarışmacıdan ilk 4'ü bilmesi halinde yarışmayı kazanacağı bildirildi. Sauser, sırayla Bosna Hersek, Tayand, Mısır ve Çin milli marşlarını söyledi. Marşların doğruluğunu belirlemek için bando ekibi marşları çaldı. Modern Talking grubunun seçtiği 5. bayrak Türk bayrağı idi.

  Sauser, yarışmayı kazanmasına rağmen, kendini tebrik eden Gottschalk'a, ‘‘Yayın saati aşıldı biliyorum. Ama Almanya'da 2 milyonun üzerinde Türk yaşıyor. Bayrakları da seçilmiş, okumazsam bu insanları üzerim. Ben Türk milli marşını mutlaka okumak istiyorum. İzin verirseniz, Almanya ve diğer ülkelerde bizi izleyen Türk dostlarımız için bu marşı okuyayım’’ dedi. Ünlü sunucu Gottschalk, bu isteği kırmadı ve ‘‘Tabii ki, onca Türk dostumuz için mutlaka marşlarını okuyalım’’ diyerek masada duran Türk bayrağını aldı.

  HERKES AYAKTA

  Sahnede hazır olan bando ekibinden, Sauser'e eşlik etmesi istendi. Bando yerini aldı. Gottschalk, bir jest daha yaparak ‘‘Lütfen tüm milli marşlar ayakta dinlenir. Sizden Türk milli marşı okunurken ayağa kalkmanızı rica ediyorum’’ dedi. Programdaki ünlülerle salondaki yaklaşık 2 bin seyirci ayağa kalkarak saygı duruşuna geçtiler. Sauser, bando eşliğinde Türk Milli Marşı'nın okudu. İsviçreli genç, sseyircilerin telefonla verdikleri oylarla gecenin ‘‘iddia kralı’’ oldu.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı