185 gün şartı konusunda bir uyarı da Gümrük Bakanı Tüfekci’den geldi

AA
27.04.2016 - 09:59 | Son Güncelleme:

185 gün şartı konusunda bir uyarı da Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekci’den geldi.Yabancı plakalı araçlara iki yıl Türkiye’de kalma hakkı tanındığını belirten Tüfekçi, “Yabancı plakalı aracınızı Türkiye’ye getirmek için son bir yılın 185 gününü yurt dışında geçirmiş olmanız gerekiyor. Sadece pasaport giriş çıkış kayıtlarına bakarak yapılacak süre hesabı, mağduriyetlerin önüne geçecektir.” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yabancı plakalı araçların Türkiye’ye getirilebilmesi için son 1 yılın 185 gününün yurt dışında geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Gerekli şartları sağlamayanların taşıt getirmelerine izin verilmeyeceğini belirten Tüfenkci, şunları söyledi: “Türkiye gümrük bölgesi dışında yerleşik kişilerin getirdikleri kişisel kara taşıtlarına verilen geçici ithal izni süresini 6 aydan 24 aya çıkardık. Bu sayede özellikle gurbetçi vatandaşlarımızın Türkiye’de araçlarıyla daha uzun süre kalabilmelerine imkân sağladık.”

YERLEŞİK OLMA ŞARTI

“Sınır kapılarında mağduriyetlerin önlenmesi için gerekli tüm tedbirleri alıyoruz. İlgili Bakanlar Kurulu kararı ve tebliğ hükümleri uyarınca, turistik kolaylık kapsamında yabancı plakalı taşıt getirebilmek için Türkiye gümrük bölgesi dışında yerleşik olma şartının sağlanması gerekiyor. Bu şart, emekli-çalışan, yerli-yabancı ayrımı olmaksızın taşıtın ülkeye girişinde kontrol edilmektedir. Yabancı plakalı aracınızı Türkiye’ye getirmek için son 1 yılın 185 gününü yurt dışında geçirmiş olmanız gerekiyor.”

Özellikle Türkiye’de uzun süreli kalan başta yurt dışından emekli çifte vatandaşlar, mavi kart hamili vatandaşlar ile yabancı vatandaşların bu süreye dikkat etmeleri gerektiğini belirten Tüfenkci, “Zira süre şartını sağlamayan kişilerin taşıtlarının Türkiye’ye girişine izin verilmemektedir. Sadece pasaport giriş çıkış kayıtlarına bakarak yapılacak süre hesabı yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçecektir” dedi. EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı