Ege Haberleri

EGE

  18. ve 19. yüzyıllarda İzmir, Arkas Sanat’ta

  Mehmet KURT / İZMİR, (DHA)
  26 Eylül 2013 - 01:15Son Güncelleme : 25 Eylül 2013 - 17:20

  ARKAS Sanat Merkezi, dev bir sergiye daha ev sahipliği yapıyor. “18 ve 19. Yüzyıllarda İzmir: Batılı Bir Bakış” isimli ektinlik, İzmir’e dair bugüne kadar hiç sergilenmemiş pek çok eseri sanatseverlerle buluşturuyor.

  Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas ile çok sayıda davetlinin katılımıyla açılan sergi, gerek eser çeşitliliği, gerek uluslararası işbirliği açısından İzmir’i kapsamlı şekilde ele alan ilk organizasyon olması açısından büyük önem taşıyor.

  18. ve 19. yüzyıllarda İzmir, Arkas Sanat’ta

  18 ve 19. yüzyılların İzmir’ini ziyaretçilere Batılı bir seyyahın gözünden sunmanın amaçlandığı sergi için Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas’ın kişisel koleksiyonunda yer alan eserlerin yanı sıra Türkiye, Fransa, İngiltere, Belçika, Hollanda ve İsviçre’deki Louvre Müzesi, British Museum, Amsterdam Rijksmuseum, Bibliothèque nationale de France gibi dünyanın en önemli müze, kütüphane ve kurumlarından özel izinlerle yaklaşık 300 resim ve belge bir araya getirildi.

  18. ve 19. yüzyıllarda İzmir, Arkas Sanat’ta

  Yeniden kurguladık

  Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, Arkas Sanat Merkezi’nin ikinci yılında kentin önemli kültür ve sanat mekanlarından biri haline geldiğini söyledi. Arkas, “Bu sergiyle birlikte İzmir’deki altıncı etkinliğimizi gerçekleştiriyoruz. Bizim için çok önemli. Çünkü İzmir’i anlatıyor. 18 ve 19. yüzyılların İzmir’ini anlatmaya çalıştığımız sergide, o dönemde Marsilya’dan gemiyle yola çıkan batılı bir seyyahın gözünden kenti sunmayı amaçladık. İzmir tarihi boyunca Avrupa’dan gelen birçok diplomatın, arkeologun, bilim adamının ve sanatçının ilgisini çekmiş bir şehir. Bu kişiler ziyaretlerinin ardından geriye birçok eser bırakmışlar” dedi.

  18. ve 19. yüzyıllarda İzmir, Arkas Sanat’ta

  Lucien Arkas, sergide bu belgelerin ışığında o dönemin İzmir’ini yeniden kurgulamaya çalıştıklarını da belirterek, şöyle devam etti: “İzmir’in kültür ve sanat hayatı için önemli olan Arkas Sanat Merkezi’nin açılışından 2 yıl gibi kısa bir süre sonra uluslararası bir müze-galeri haline gelmiş olması bizim için gurur verici. Bu sergide Arkas Koleksiyonu başta olmak üzere 5 ülkeden 11 kurum ve 7 özel koleksiyondan 300 eseri bir araya getirdik.”
  Küratörlüğünü Müjde Unustası ve Jean Luc Maeso’un yaptığı, konunun uzmanlarından oluşan bilimsel komite tarafından 2 senedir hazırlıkları devam eden sergi, 29 Aralık’a kadar ücretsiz gezilebilecek.

  18. ve 19. yüzyıllarda İzmir, Arkas Sanat’ta

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı