Gündem Haberleri

GÜNDEM

  18 milyon pusula kimin emrinde

  Hürriyet Haber
  06.08.2014 - 01:13 | Son Güncelleme:

  CUMHURBAŞKANI adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) cumhurbaşkanı seçimleriyle ilgili hazırladığı raporu hatırlatarak, “Uluslararası teşkilatın YSK mensuplarıyla konuştuktan sonra raporuna aldığı bir gerçek var: 18 milyon seçim pusulası fazla basılmış. 50 milyona karşılık 18 milyon... Elbette pusulaların bir kısmı zarar görebilir. Ama 18 milyon fazla pusula basmak ne manaya geliyor? Bu 18 milyon pusula kimin emrinde, nasıl kullanılacak, nasıl yanlış ellere gitmeyecek?” dedi. Seçim çalışmalarını dün Eskişehir’de sürdüren İhsanoğlu, özetle şu mesajları verdi:

  EDEP YAHU...

  Monşerdir, saksıdır, çarkçıdır... Böyle şeyler çok ayıp. Türk siyasi tarihinde ayrı bir bahis olarak açılacak. Bazıları kendilerine yakıştırıyorsa diyecek bir şey yok. Bu devlete, bu makama yakışmıyor. Bu millet büyük liderler gördü. En şiddetli kapışmalar Ecevit ve Süleyman Bey arasındaydı, ikisinin ağzından böyle bir kelime çıkmadı. Turgut Bey gibi müthiş bir devlet adamı gördü. Gençler bilmez, bizim neslimiz gördü bunları. Biz bunları örnek almalıyız, bırakın rahmetli Menderes’i. Onlar Osmanlı terbiyesiyle yetişmiş beyefendilerdi. Biz kendi neslimizden olanları görelim. Edep yahu diyeceğim, edep yahu.

  SOVYETTEKİ KORKU

  Millet korku içinde. 2 türlü korku var: 1’incisi bölünme ve çatışma korkusu. Çünkü bu pompalanıyor. Dışarıdan gelen kötü örnekler, etrafımızdan sıçrayan alevler milleti daha da tedirgin ediyor. 2’nci korku ise fikrini söyleyememe korkusu. Bazı vatandaşlarımız fikrini rahat söyleyemiyor. İlk Sovyetler Birliği’ne 1979’da gitmiştim. Orada bu hali gördüm. Yani demek ki biz o noktaya geldik. İnsanlar, fikirlerini söylemekten çekiniyorlar. Uçakta geliyorum yanımda eşim var, eşim başka yere gitti falan. Birkaç kişi geldi yanıma sessizce ‘Efendim biz sizi seviyoruz’ deyip sonra hemen kalkıyorlar. Türkiye bu noktaya nasıl ve niye geldi?

  ANDIMIZ MİLLİ ŞUUR


  (‘Andımız’ın kaldırılmasına ilişkin görüşünün sorulması üzerine) Şahsen bu andın kaldırılmasından dolayı çok rahatsız oldum. Bu milli şuur veriyor. Bizim bu milletin evladı olarak bu şuuru yaşatmamız lazım. Şimdi bu şiir okuma faslına ben girmek istemiyorum. Biraz bir zekâ olsa benim yaptığım espriyi anlarlar. Ekranlar kuruluyor, sandalyeler kuruluyor. Bunun üzerine siyasi rekabet kurmak, bir iflasın delili.

  Eskişehir turu

  ESKİŞEHİR’de CHP’li Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in yanı sıra MHP’li Meclis Başkan Vekili Meral Akşener ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel’in de eşlik ettiği İhsanoğlu, esnafla sohbet etti, vatandaşları selamladı, çocukları sevdi.

  Ali İsmail’i andı

  İhsanoğlu, Eskişehir ziyareti sırasında Gezi olaylarında hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz’ı da andı, “19 yaşında üniversite talebesi, nasıl hunharca öldürülüyor. Herkes unutmayacak” dedi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı