Gündem Haberleri

  18 dakika can çekişti

  Hürriyet Haber
  05.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Soyduğu bankanın müdürünü öldürdüğü için idama mahkum edilen ikinci Alman da infaz edildi. Zehirli gaz odasına sokulan Alman tam 18 dakika can çekişerek öldü.

  Büyük tepki çeken infaz, Arizona'nın Florence Kenti hapishanesinde sabah erken saatlerde gerçekleştirildi. Kendisinden iki yaş küçük kardeşi geçen hafta idam edilen 37 yaşındaki Walter LaGrand, idam cezasını protesto etmek amacıyla, kendisine tanınan zehirli iğne seçeneğini reddetti. Türkiye saati ile 24.00 için planlanan idam, Arizona Temyiz Mahkemesi tarafından, ‘‘gaz odasında ölümün çok acılı’’ olduğu gerekçesiyle, ertelendi.

  5.5 saat fazla yaşadı

  Ancak Temyiz Mahkemesi'nin bu erteleme kararını, Yüksek Mahkeme hemen bozunca, idamlık Walter sadece bir kaç saat fazla yaşama şansı buldu ve infaz 5.5 saat sonra başladı. Hücresinden alınan Walter aralarında kurbanın ailesinin de bulunduğu 40 tanığın önünde, gaz odasındaki sandalyeye bağlandı. Walter, son söz olarak, öldürdüğü kişinin ailesinden özür diledi ve ‘‘Tüm sevdiklerime. Umarım huzuru bulurlar. Bugün burada bulunanlar, hepinizi affediyorum. Ben de, bundan sonraki yaşamımda affedileceğimi umut ediyorum’’ dedi.

  Öksüre öksüre can verdi

  Sonra, gaz odasının kapıları sıkıca kapandı ve savcının işaretiyle, idam başladı. Walter'ın koltuğunun altındaki su ve sülfirik asit dolu kaba, yavaş yavaş siyanür kapsülleri atıldı. Karışımdan yükselen duman, odaya yayıldığında, Walter, başını sallayarak öksürmeye, boğulur gibi sesler çıkarmaya başladı. Birkaç dakika sonra, başı önüne düştü. Artık sürekli öksürüyordu. İki dakika sonra, başı yukarı kalktı ve hemen düştü. Walter artık öylece kaldı. Sadece, istem dışı omuzları oynuyor, can çekişiyordu. Ölümü tam 18 dakika aldı. Gaz odasında idamın, şiddetli bir acı meydana getirdiği, bunun, su altında boğulurken meydana gelen acıya benzediği ifade ediliyor.

  Almanya: Devletler hukukunun ihlali

  Almanya Adalet Bakanı Hertha Daeubler-Gmelin, Alman vatandaşı Walter LaGrand'ın ABD'de idam edilmesinin, ‘‘devletler hukukunun ihlali’’ olduğunu savundu. Daeubler-Gmelin, Florence cezavindeki gaz odasında gerçekleşen infazın, devletler hukukuna aykırı olduğu gerçeğinin ABD'ye diplomatik yollarla anlatılması gerektiğine işaret etti.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı