Dünya Haberleri

DÜNYA

  17 ülkenin katıldığı Suriye görüşmeleri başladı

  hurriyet.com.tr
  30 Ekim 2015 - 13:34Son Güncelleme : 30 Ekim 2015 - 14:44

  ABD ve Rusya'nın girişimiyle, Suriye'deki savaşa son verilmesi amacıyla Viyana'da geçtiğimiz hafta başlatılan "Suriye" görüşmeleri devam ediyor. 17 ülke ile AB ve BM temsilcilerinin katıldığı toplantı Avusturya'nın başkentinde başladı. 

  Suriye'nin temsil edilmediği toplantı, Türkiye, İran, Rusya, ABD, İtalya, İngiltere, Almanya, Lübnan, Ürdün, Suudi Arabistan, Irak, Mısır, Katar, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman ve Çin'den dışişleri bakanları ve üst düzey temsilcilerin katılımıyla başkadı. 

  Aralarında derin görüş ayrılıkları bulunan taraflar, 2012'de kabul edilen Cenevre bildirisi temelinde "Suriye'de tam yetkili geçiş hükümetinin kurulması" konusunda ilerleme sağlamaya çalışacak.

  Görüşmelerde AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura da hazır bulundu.

  17 ülkenin katıldığı Suriye görüşmeleri başladı

  Geçen hafta Türkiye, ABD, Rusya ve Suudi Arabistan'ın katılımıyla gerçekleştirilen dörtlü toplantıda, görüşmelerin daha geniş katılımlı bir şekilde devam ettirilmesi kararlaştırılmıştı. Rusya özellikle İran ve Mısır'ın da sürece dahil edilmesini istemişti.

  Türkiye, ABD, Rusya ve Suudi Arabistan dışişleri bakanları dün akşam Viyana'da bir kez daha bir araya gelmişti.

  Kritik toplantı öncesi görüşmeKritik toplantı öncesi görüşme

   

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı