17 milyon liraya 32 profesyonel

Ceyhun KUBURLU
09.09.2013 - 06:28 | Son Güncelleme:

TFF ve Ülker işbirliği ile 7 yıl önce başlayan proje, meyvelerini vermeye başladı.

İlk yıldızları Beşiktaş, Bursaspor, Fenerbahçe ve Galatasaray kaptı.

ÜLKER’in öncülüğünde Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) desteğiyle 7 yıl önce başlayan Futbol Köyleri projesi geleceğin futbolcularını yetiştirmeye başladı. 17 milyon liralık bütçeyle kurulan Futbol Köyleri’nden çıkan 32 yetenekli çocuk Süper Lig kulüpleriyle profesyonel sözleşme imzaladı. Futbol Köyleri’nden çıkan ilk yıldızlar ise Beşiktaşlı Muhammed Demirci, Bursasporlu Enes Ünal, Fenerbahçeli Beykan Şimşek ve Galatasaraylı Berk Yıldız oldu.

HER ŞEY VAN’DA BAŞLADI

Yıldız Holding Kurumsal İletişim Genel Müdürü Zuhal Şeker, projeyle ilgili şu bilgileri verdi: “2007 yılında Van Gölü kıyısında kurulan Futbol Köyü ile başlayan bu yolculuk yetenekli çocukları Milli Takım’a kadar taşıdı. TFF ile üç modül halinde yürütülen proje çerçevesinde okul dönemlerinde 60 il ve ilçe merkezinde futbol eğitim merkezleri açıldı. 6–12 yaş arasındaki öğrenciler haftasonu bu merkezlerde futbol oynuyor. Bu sporculardan yetenekli olanlar ise hafta içi 3 gün daha teknik bir eğitimden geçiyor.

KULÜPLERİN YETENEK HAVUZU

Tatil dönemlerinde ise hafta içi eğitimlere devam eden yeteneklilerden TFF antrenörlerinin titizlikle seçtiği genç sporcular, Futbol Köyleri’nde kampa alınıyor. Bu köyler aslında kulüplerin yetenek havuzu durumunda. Köylere, Türkiye’nin dört bir tarafından en yetenekli çocuklar seçiliyor. Federasyon ve Ülker bu köylerde parlamaya hazır yıldızları geleceğe hazırlıyor. Köylerde futbol eğitiminin yanı sıra, beslenmeden kişisel bakıma, kendini ifade etme becerisinden santrança, sanattan çevre bilincine kadar pek çok farklı konuda da sporcuların gelişimine katkı sağlanıyor.

SATRANÇ EĞİTİMİ DE VAR

Bir sporcu kamp boyunca 22.5 saat futbol eğitimi alırken, 10.5 saat yaratıcı drama, 10.5 saat kitap okuma, 4.5 saat satranç, 1.5 saat ilkyardım, 1.5 saat çevre bilinci, 1.5 saat beslenme eğitimi de alıyor. Ve tabii gezip eğlenmeye de vakit ayrılıyor. Sporcuların yaklaşık 14 saati de şehir gezisi, sinema ve “Mutlu Bir An” saati gibi eğlenceyle geçiyor.
Geçtiğimiz yıl 6 ilde açılan Futbol Köyleri’nin sayısı bu yıl 10’a yükseldi. İki dönem halinde açılan köylerde bu yıl toplam 400 sporcu var. 7 yılda ise Futbol Köyleri’den tam 4 bin yetenekli sporcu geçti.”

Futbolda ‘Türk modeli’ olacak

TÜRKİYE Futbol Federasyonu Genel Sekreteri Emre Alkin ise, UEFA’nın 7 yıldızla ödüllendirdiği projede Türkiye’nin, 5 yılda 5 yıldız alarak en hızlı gelişim gösteren ülkelerden biri olmasının sevindirici olduğunu belirtti. Alkin, “Futbol Eğitim Merkezleri, Futbol Köyleri ve Şenliklerden yararlanan 250 bin öğrencinin tamamı tabii ki sporcu olmayacak. Ama buralarda öğrendiklerini yaşam boyu devam ettirecekler. Sporun rekabet değil eğlence olduğunu, yenmek kadar yenilmenin de doğal olduğunu öğrenecekler. En büyük kazançları da aslında bu olacak. Nasıl futbolda İngiliz ve Fransız modeli varsa biz de Türk modelini oluşturmuş olacağız” dedi.

Rakamlarla Süper Lig’deki oyuncu profili

Süper Lig’deki yabancı oyuncu sayısı 126.
Süper Lig’deki 18 takımın futbolcu değeri 908 milyon Euro.
Takımların ortalama futbolcu değeri 1.7 milyon Euro.
Galatasaray 148 milyon Euro’luk değeriyle Süper Lig’in en değerli takımı.
Süper Lig’deki oyuncuların yalnızca yüzde 9’u türkiye’de yetişiyor.

17 milyon liraya 32 profesyonel

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı