Gündem Haberleri

  17 ilde okullar tatil

  Hürriyet Haber
  19.12.2001 - 12:44 | Son Güncelleme:

  Soğuk ve kar yağışı tüm yurtta yaşamı olumsuz etkilemeye devam ediyor. 17 ilde okullar tatil edildi. Üsküdar`da geceyi sokakta geçiren bir kişi soğuktan donarak öldü. Ulaşıma kapanan bazı yollar karayolu trafiğine açıldı.

  Aralarında İstanbul, Bilecik, Kütahya, Niğde, Sakarya, İzmir, Edirne, Samsun, Kırklareli, Balıkesir, Çanakkale, Bolu, Yalova, Tekirdağ, Manisa'nın bulunduğu 17 ilde okullar kar yağışı nedeniyle tatil edildi. THY`nin İstanbul-Kayseri ve Kayseri-İstanbul uçak seferleri iptal edildi. Erkilet Havaalanı`nın ulaşıma kapandığı bildirildi.

  Kar yağışı nedeniyle kapanan Edirne-İstanbul arasındaki TEM ile D-100 Karayolu TEM otoyolu ile Bursa-İstanbul karayolu ulaşıma açıldı. Yetkililer, araçların kayması ve yer yer maddi hasarlı kazaların meydana gelmesi sonucu, yolların kısa süreli ulaşıma kapandığını, ancak Ankara, İstanbul ve İzmir karayollarının şu an açık olduğunu söylediler.

  ÜSKÜDAR BİR KİŞİ DONARAK ÖLDÜ
     
  Üsküdar`da geceyi sokakta geçiren bir kişi soğuktan donarak öldü.    Alınan bilgiye göre, Selmani Pak Caddesi Tembel Hacı Mehmet Efendi Sokak 4 numaralı binanın önünde vatandaşlar tarafından sabah saatlerinde bir ceset bulundu. Olay yerine gelen polis tarafından yapılan inceleme sonucunda, üzerinden kimlik çıkmayan kişinin 30-35 yaşlarında bir erkek olduğu vedonarak öldüğü belirlendi.  Ceset, Haydarpaşa Numune Hastanesi Morgu`na kaldırıldı. Polis yetkilileri, ölen kişinin sokakta yaşayan vatandaşlardan  olduğunu belirttiler.

  TEKNESİ ALABORA OLAN BALIKÇI BOĞULDU

  İzmir`in Foça İlçesi`nde teknesi alabora olan bir balıkçı boğuldu. Yeni Foça Beldesi Çatlatan Sitesi`nin bekçisi Selim Durmaz, sahil aydınlatmalarını yakmak için kumsala indiğinde birceset görerek durumu jandarmaya bildirdi.

  Olay yerine gelen jandarma, cesedin Kenan Erniş (51) adlı balıkçıya ait olduğunu belirledi. Yapılan araştırmada, Erniş`in, balıkavlamak amacıyla teknesiyle denize açıldığı, elverişsiz hava koşullarınedeniyle teknenin alabora olduğu ve boğularak öldüğü anlaşıldı.
   
  ÇANAKKALE`DE DENİZ ULAŞIMI NORMALE DÖNDÜ
     
  Çanakkale`de yaklaşık 3 gündür etkili olan kar yağışı ve elverişsiz hava koşullarının etkisini yitirmesiyle, deniz ulaşımı normale döndü.

  Türkiye Denizcilik İşletmeleri (TDİ) yetkililerinden aldığı bilgiye göre, kar yağışının sona ermesinin ardından iki gündür yapılamayan Kabatepe-Gökçeada ve Geyikli-Bozcaada seferleri bugün gerçekleştirilebildi.   Yetkililer, dün aksayan Gelibolu-Lapseki ile aralıklı sağlanan Çanakkale-Eceabat arasındaki araba vapuru seferlerinin, bugün düzenli olarak yapılmaya başlandığını bildirdiler.
     
  BOLU'DA ZİNCİRSİZ ARACA GEÇİT YOK
         
  Ankara-İstanbul karayolunun Bolu Dağı kesiminde, zincirsiz araçların geçişine izin verilmiyor.  Kar kalınlığının 30 santimetreye ulaştığı Bolu`da Paşaköy ve Abant kavşaklarında bekleyen trafik ekipleri zincirsiz araçları yolun sağ şeridinde durdurarak, zincir taktıktan sonra yola devam etmelerine izin veriyorlar.

  D-100 karayolunun Paşaköy Kavşağı`nda aralarında yolcu otobüsleri ve kamyonların bulunduğu araçlar zincir taktırmak için uzun kuyruklar oluşturdular. Yolcular, otobüslerine zincir takıldığı sırada araçlardan inerek cep telefonlarıyla yakınlarını aradılar.

  Bolu Trafik Bölge Müdürlüğü yetkilileri, dün gece hava sıcaklığının eksi 7 dereceye kadar düşmesinden sonra trafik yoğunluğunun yaşandığı E-80 kesiminde ve D-100 karayolunda  buzlanmaya dikkati çektiler. Yetkililer, yoldaki araç yoğunluğunun   zemindeki buzlanma yüzünden araçların zincirsiz geçişine izin verilmeyişinden kaynaklandığını belirterek güzergahlarda trafiğe kapalı nokta olmadığını söylediler.  Yurtta etkisini sürdüren kara kışla ilgili diğer gelişmeler şöyle:
     

   Sivas-Erzincan karayolunun Sakaltutan, Ankara karayolunun Yaraçbeli ile Tokat karayolunun Çamlıbel ve Kızıleniş mevkilerinde buzlanma meydana geldiği için ulaşım güçlükle yapılıyor.     Ekipler, Sivas ile bağlantılı karayollarında çalışmalarını aralıksız sürdürürken, şehirlerarası yollara çıkan sürücüler zincir takmaları yönünde uyarılıyorlar. 

   Uşak`ta Gediz Nehri`nin de 40 yıldır ilk kez aşırı yükselerek yatağını değiştirmesi sonucu, yaklaşık 11 bin dönüm ekili alan su altında kaldı.

   Elverişsiz hava koşulları, Samsun`un Asarcık, Havza, Kavak, Vezirköprü, Ayvacık ve Ladik, Amasya`nın Gümüşhacıköy, Merzifon, Taşova ve Hamamözü, Sinop`unBoyabat, Durağan ve Dikmen, Ordu`nun Mesudiye, Gölköy, Gürgentepe, Kumru ve Aybastı ilçelerinde etkisini sürdürüyor.  Samsun`da, 126, Amasya`da 175, Sinop`ta 15, Ordu`da 48 köy yolu halen ulaşıma kapalı bulunuyor.

   Konya`nın Ankara, Afyon, Antalya ve Isparta illeriyle bağlantısını sağlayan yollarda sabah saatlerinde güçlükle sağlanan ulaşım, karayolları ekiplerinin tuzlama çalışmaları sonucu normale dönmeye başladı. Kar yağışı nedeniyle bölgede 60 köy yolu ulaşıma kapandı. Köy Hizmetleri ekiplerinin kapanan yolları açma çalışmalarına başladığı öğrenildi.

    Eskişehir`de kent merkezinden geçen Porsuk Çayı`nda dün akşam saatlerinde yaşanan taşma tehlikesinin geçtiği bildirildi. DSİ 3. Bölge Müdür Yardımcısı Cüneyt Gerek, dün akşam saat 19.00 sıralarında en yüksek seviyeye ulaşan Porsuk Çayı`nda taşma tahlikesi kalmadığını belirtti.

   Kayseri`nin Pınarbaşı, Sarız,Tomarza, Yahyalı ve Talas ilçelerine bağlı 210 köy yolu ulaşıma kapandı. Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü`ne bağlı ekiplerin kar temizleme çalışmalarına başladıkları, ancak Pınarbaşı ve Sarız ilçelerinde ulaşıma açılan köy yollarının tipi yüzünden yeniden kapandığı bildirildi.

   Edirne`nin İpsala ile Keşan arasındaki kara yolunun ulaşıma kapalıolması nedeniyle, İpsala Gümrük Kapısı`ndaki personel, nöbet değişimi yapamadı.  Yunanistan`da da yoğun kar yağışı nedeniyle, gümrüğe araç girişinin olmadığını belirten gümrük yetkilileri, gümrükler-İpsala ilçe arasında TIR`ların biriktiğini bildirdiler.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı