17 devin gözü Emekli Sandığı otellerinde

Hürriyet Haber
16.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 16.09.2000 - 00:01

MALİYE Bakanı Sümer Oral, Emekli Sandığı'nın 6 oteli için bugüne kadar uluslararası 17 otel zincirinin teklif verdiğini açıkladı. Oral, toplam 23 oteller zincirinin ihaleye davet edileceğini söyledi.

MALİYE Bakanı Sümer Oral, Emekli Sandığı tarafından işletilen 6 otelin kiralanması için şu ana kadar dünyanın önde gelen 17 otel zincirinin niyet mektubu verdiğini bildirdi. Oral, Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında Emekli Sandığı'na ait emek otellerin kiralama çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Emekli Sandığı'nın fonlarını daha iyi değerlendirmek için öncelikle turizm sektörüne yönlendirdiğini belirten Oral, bu çerçevede İstanbul'da Hilton, Büyük Tarabya ve Maçka, Ankara'da Büyük Ankara ve Stad, İzmir'de Büyük Efes, Bursa'da da Çelik Palas otelinin işletmeye açıldığını bildirdi. Oral, Hilton dışındaki 6 otelin günümüzde sandığın iştiraki olan Emek İnşaat ve İşletme A.Ş tarafından işletildiğini hatırlattı.

Açıldığı yıllarda rakipsiz olan Emek Otelleri'nde yıllar içerisinde yeterli düzeyde yenileme ve modernizasyon yapılamadığını anlatan Maliye Bakanı, sonuçta bu otellerin performansının giderek kötüleştiğini ve rekabet şansının da yok olmaya başladığını kaydetti. Uluslararası otellerde karlılık oranı yüzde 33'lerdeyken, bu otellerde yüzde 10 civarında kaldığını belirten Oral, Türkiye'ye yeni uluslararası zincirlerin girmesi, mevcutların da kendilerini geliştirmeleri ile mevcut durumun da bozulmasının kaçınılmaz olduğuna dikkati çekti.

İŞLETME YETERSİZ

Oral, sandığın kendi iştiraki tarafından işletilen 6 otelden sağlanan gelirin, yabancı zincir tarafından işletilen 1 otelin gelirine ancak ulaşabildiğini de vurguladığı konuşmasında, bu otellerin 1985, 1988, 1991 ve 1993 yıllarında ihaleye çıkarıldığını, ama bir sonuç alınamadığını da ifade etti. Çalışmalar sonucunda toplam 23 zincirin Emek otelleri ihalesine davet edilmesinin uygun görüldüğünü söyleyen Oral, daha sonra şöyle konuştu:

SON GÜN 15 EKİM

‘‘Bu zincirlerden 11 Eylül itibarıyle, Emek otellerini işletmek üzere talip olduklarını belirterek niyet mektuplarını gönderenlerin sayısı 17'ye ulaşmıştır. Bu zincirlerden 7'si dünyanın en büyük ilk 10 otelcilik zinciri arasında yer almaktadır. Sözkonusu 17 zincirin 8'i Bölge Başkanları düzeyinde olmak üzere Emek otellerini geçtiğimiz günlerde teknik ekipleri ile birlikte yerinde ziyaret etmiştir. Türk konaklama sektörüne bu düzeyde bir ilginin yaratılmış olması önemli vesevindirici bir gelişme olarak değerlendirilmelidir.’’

Oral, söz konusu oteller için 15 Ekim 2000 tarihine kadar teklif verilebileceğini, tüm işlemlerin de 31 Aralık 2000 tarihinde bitirilmesinin amaçlandığını da bildirdi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı