Gündem Haberleri

GÜNDEM

  17 cinayeti üstlendi

  Hürriyet Haber
  21 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 21 Mayıs 2000 - 00:01

  Kudüs Savaşçıları Ferhan Özmen ve Necdet Yüksel'e Ankara'da yer gösterme tatbikatı yaptırıldı. Özmen ve Yüksel, Mumcu, Aksoy, Kışlalı'nın da aralarında olduğu 17 kişiyi öldürdüklerini kabul ettiler.

  ANKARA Terörle Mücadele Şubesi'nde yaklaşık bir haftadır sorgulanan Ferhan Özmen ile Necdet Yüksel'e, dün Ankara'da 6 ayrı faili meçhul suikastla ilgili yer gösterme yaptırıldı. Her iki zanlı, faili meçhul kalmış toplam 17 suikastı kendilerinin gerçekleştirdiğini itiraf etti.

  MUMCU'DA İKİNCİ TATBİKAT

  Kudüs Savaşçıları Örgütü üyesi oldukları belirtilen Ferhan Özmen ve Necdet Yüksel'e, önce Uğur Mumcu'nun Sokağı'nda yer gösterme yaptırıldı. Başlarına kar maskesi geçirilen ve çelik yelek giydirilen iki zanlı da ‘‘Mumcu'nun otomobiline bombayı biz koyduk’’ dedi.

  Ferhan Özmen, daha önce yer gösterme yaptırılan Yusuf Karakuş ve Abdulhamit Çelik'in aksine, Mumcu'nun sokağına girmek için Köroğlu Caddesi ve Çayhane Sokağı'nı takip ederek geldiklerini söyledi. Önceki zanlılar Mumcu'nun sokağına yürüyerek geldiklerini söylemelerine rağmen, Özmen ile Yüksel, ‘‘Mumcu'nun oturduğu 65 nolu binanın önüne kadar otomobille geldik’’ dediler. Necdet Yüksel, ‘‘Mumcu'nun evinin önünde otodan indik. Bombayı otomobilinin altına biz yerleştirdik’’ dedi.

  AKSOY'U BEN ÖLDÜRDÜM

  Başında kar maskesi bulunan ve adının Ferhan Özmen olduğu bildirilen kişi, Bahçelievler'de Anayasa Profesörü Muammer Aksoy'un apartmanının girişinde, ‘‘Aksoy'u tabancayla ben vurdum’’ itirafında bulundu.

  KIŞLALI'YI BİZ BOMBALADIK

  Özmen ve Yüksel, ‘‘Ahmet Taner Kışlalı'yı da biz bombaladık’’ deyip bombayı nasıl koyduklarını gösterdiler. Ferhan Özmen, ‘‘Bombayı otomobilin içinde tamamlayıp Necdet'e verdim’’ dedi. Necdet Yüksel, ‘‘Özmen'den aldığım bombayı ikinci arkadaşla birlikte Kışlalı'nın otosuna yerleştirdim’’ dedi.

  Kışlalı'nın sokağında yer gösterme yaptırılırken, Necdet Yüksel'in, DGM Savcısı Hamza Keleş'i, sitelerin arasında dar yollarda bir süre dolaştırması dikkat çekti. Yüksel, bombayı nasıl yerleştirdiğini gösterirken, Kışlalı'nın 20 metre ötedeki otomobiline doğru yürümeyip, siteyi arkadan dolaşıp otomobilin yanına gelmesi dikkat çekti.

  MARVİCK, SEDAN, KURABİ

  Özmen ve Yüksel'e, ABD'li çavuş Marvick, İsrail Güvenlik Ateşesi Ehud Sedan, Mısırlı ateşe El Kurabi'nin otolarına bombalı suikast düzenlenen adreslerde de yer gösterme yaptırıldı. Özmen ile Yüksel, bu suikastları da kendilerinin gerçekleştirdiğini söyledi.

  Ferhan Özmen ile Necdet Yüksel'in faili meçhul kalmış, toplam 17 ayrı suikastı üstlendikleri öğrenildi. Bu suikastlar arasında Musevi asıllı Yuda Yürüm'e bombalı suikast ile Ankara dışındaki İranlı rejim muhaliflerinin öldürülmesi olayları da bulunuyor.

  KATİLLER İRAN'A

  Kışlalı'nın sokağında yer gösterme yaptırılırken, çevrede toplanan vatandaşlar, ‘‘Katiller İran'a’’, ‘‘İran uşakları, İran gelsin şimdi sizi kurtarsım bakalım’’ diye bağırarak zanlıları protesto ettiler.

  DGM BAŞSAVCISI YÖNETTİ

  Zanlılara yer gösterme yaptırılırken Ankara DGM Başsavcısı Cevdet Volkan da Emniyet Müdürü Kemal İskender'le birlikte olay yerlerini tek tek dolaştı. Cevdet Volkan, tatbikatları bizzat yönetti. Tatbikatların yapıldığı yerlerde güvenlik ekipleri yoğun önlemler aldı.

  Kar maskeli tatbikat

  Umut operasyonu çerçevesinde yakalanan gözaltındaki sanıklar Ferhan Özmen ve Necdet Yüksel dün yapılan tatbikatlar sırasında kar maskesi taktılar. Dünkü tatbikatların ilki Uğur Mumcu'nun Sokağı'nda başladı. Tatbikatın yapılacağı Uğur Mumcu'nun Sokağı'nda erken saatlerden itibaren yoğun güvenlik önlemleri alındı. Olaya karışanlardan Ferhan Özmen, saat 09.10'da Ankara DGM Savcısı Hamza Keleş ile birlikte sadece gözlerinin ve ağzının göründüğü kar maskesiyle olay yerine getirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı