Ege Haberleri

EGE

  17 aylık bebeğe yapay kalp taktı

  Nesrin COŞKUN / İZMİR, (DHA)
  23.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme: 22.05.2010 - 20:40

  Daha ondört günlükken kalp yetmezliği teşhisi konun Bursalı 17 aylık Hamdullah Kanat, Türkiye’de yapay kalp takılan en küçük hasta oldu.

  Bursalı evhanımı Zeynep Kanat (20) ile tekstil işçisi Semih Kanat (21) ilk bebekleri Hamdullah’ı kucaklarına aldıklarını her anne baba gibi büyük mutluluk yaşadı. Ancak çiftin sevinçleri kısa sürede gölgelendi, bebekleri daha 15 günlükken hastaneleri mesken tuttular.

  Kalp yetmezliği

  Hamileliği sırasında kontrollerde herhangi bir şüpheli durum görülmediğini, kalp sağlığıyla ilgili olumsuzsuzluk söylenmediğini belirten anne Kanat, “Oğlumun sağlık durumu kötüleşince Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi’ne götürdük. Bizi ambulansla Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk ettiler. Kalp grafisi çekildi. Oğlumuzun kalp kaslarında gevşeklik olduğu, bunun kalp yetmezliğine yol açtığı söylendi” diye konuştu.

  İlaçla tedavi olmadı

  İlaç tedavisine başlandığını ve her sağlık durumu bozulduğunda soluğu hastanelerde aldıklarını anlatan anne Kanat, şunları söyledi:
  “Üniversite hastanesinde Hamdullah’ı üç kez solunum cihazına bağladılar. Geçtiğimiz 12 Şubat’ta anjiyo yapıldı. Doktorlar, ilaçla tedavinin mümkün olmadığın, ancak kalp nakli olursa kurtulabileceğini söyledi. Bize Ege Üniversitesi Hastanesi’ne sevk ettiler. 19 Nisan’dan bu yana yatıyoruz. Oğlumuzu kaybetme korkusuyla yaşıyoruz. Koşturup, yaramazlık yapacağı yerde oğlum halsizlikten sürekli yatıyor, maalesef onu parklara değil hastanelere taşıyoruz. Oğluma, bağış kalp bulununcaya kadar yaşatmak için, yapay kalp takıldı. Biraz olsun rahatladık. Şimdi umutla bağış organ bekleyeceğiz.”

  Burada 32. vaka

  Prof. Dr. Mustafa Özbaran, Hamdullah bebeğin, kalp destek cihazı taktıkları 32’inci vaka olduğunu belirterek, “Bizim ve Türkiye’nin en küçük hastası. Dünyada da sayılı hastalardan. Bebeğin doğuştan gelen kalp yetmezliği ve kalp kası hastalığı var. Bu yıl içinde yapay kalpli 5 hastamıza nakil yaptık. Cihazla nakil bekleyen 9 hastamız var. Bunlardan biri Hamdullah olmak üzere 4’ü çocuk” dedi.“Çocuklarda kadavradan organ bağışı çok kısıtlı” diyen Özbaran,  “Nakil listemizde 50’ye yakın hasta beklemede” diye konuştu.

  Sağlığı çok iyi

  Minik kalbi bilgisayarlı cihazla desteklenerek hayat köprüsü kurulan Hamdullah, yoğun bakımda tutulurken, EÜ Hastanesi Kalp Nakli ve Yapay Kalp Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Mustafa Özbaran, bebeğin sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.

  İşte ekip

  Yapay kalp uygulamalarını Prof. Dr. Özbaran başkanlığındaki Doç. Dr. Tahir Yağdı, Doç. Dr. Çağatay Engin, Uzm. Dr. Fatih ayık, Asistan Dr. Börteçin Eygi, Asistan Dr. Serkan Ertugay ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği’nden Dr. Zülal Ülger’den oluşan ekip gerçekleştirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı