Dünya Haberleri

DÜNYA

  164 yer yanıyor

  Hürriyet Haber
  14 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 14 Ağustos 2006 - 08:51

  İspanya’da 4 Ağustos’tan bu yana çoğunun kasten çıkarıldığı anlaşılan orman yangınlarının önü kesilemeyince hükümet yetkilileri zor durumda kaldılar.

  Yangınlardan en çok etkilenen Galicia bölgesinin kırsal çevre bakanlığında bir sözcü, kundakçıları heveslendirmemek için yanmakta olan ormanların sayısını açıklamayı reddetti. Sözcü, "Cumartesi sabahı durumun iyiye doğru gittiğini açıkladık ve hemen ardından daha fazla yangın çıktı. Kundakçıları kışkırtmak istemiyoruz" dedi. Yangınlar 10 günde en az 50 bin hektar araziyi kül etti. En son rakam verildiği cumartesi sabahı 164 yerde yangın devam ediyordu. Bunlardan 71’i kontrolden çıkmıştı. Aynı gün öğleden sonra yangın sayısında hızlı bir artış meydana geldi. Binlerce itfaiye görevlisinin ve halkın söndürmeye çalıştığı yangınlarda 5 kişi de hayatını kaybetti. Yangınların, çiftçiler arasındaki ihtilaflardan, iş anlaşmazlıklarından, arazi çıkarları için ya da psikolojik problemler yüzünden çıkarıldığı bildirildi. Geçen hafta, ormanları zevk için yakarak, internette yayınlamak için videoya kaydedenler bile olduğu bilgisi ortaya atılmıştı.

  Kasten yapıldı

  İspanya İçişleri Bakanı Alfredo Perez Rubalcaba, yangınların kasten çıkarıldığına inandığını söyledi. Yerel yöneticiler, yangın çıkartan aletler ele geçirdiklerini açıkladılar. Kundakçıları ihbar edenlere mükafat ve özel koruma vaat edildi. Polis, yaşları 21 ile 90 arasında 24 kişiyi tutukladı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı