« Hürriyet.com.tr
MENÜ

16 yaşındaki kurban

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

GÜNÜN OLAYI

<ı>IOC'nin çifte standardı madalyasından etti

Rumen cimnastikçi Andrea Raducan'ı gözyaşları içinde polisler arasında mahkemeye götürülürken görenler ağır bir suç işlemiş sanabilir. Oysa onun suçu, soğukalgınlığı için aldığı ilacın, aslında cimnastiği hiç etkilemediği bilindiği halde doping sayılması.

Sydney'de 16 yaşındaki bir sporcu polisler arasında gözyaşları içinde mahkemeye götürülüyor. Görenler ağır bir suç işlemiş kanısına kapılabilir. Ama onun yaptığı doktorunun soğukalgınlığı için verdiği ilacı kullanmak. Yapılan kontroller sonunda bu ilacın cimnastik sporunu hiç etkilemediği bilindiği halde Rumen Andrea Raducan dopingli sayıldı.

Ve prensipleri uygulamak uğruna herkesi büyüleyerek kazandığı altın madalyası geri alındı. Yıllar sonra ‘‘Seul'de altın madalya kazanan 5 ABD'li atlet dopingliydi’’ diyen Uluslararası Olimpiyat Komitesi, çifte standart uygulayarak 16 yaşındaki Raducan'ın madalyası doping giyotiniyle boynundan söküp aldı.

Raducan'ın madalyasını geri alabilmek için açtığı dava da reddedildi. Davaya bakan yargıçlar IOC'nin tavrını onaylayarak, ‘‘Raducan'ın suçsuz olduğunu biz de biliyoruz. Ama prensipler herşeyin önünde gelir’’ dediler. Öte yandan peşpeşe ortaya çıkan doping skandallarıyla sarsılan Romanya'nın Olimpiyat Komitesi Başkanı Ion Tiriac görevinden ayrılma kararı aldı.


Bunları da Beğenebilirsiniz