Teknoloji Haberleri

  16 yaşındaki çocuğun peşinde

  Guardian.co.uk
  31.07.2012 - 14:55 | Son Güncelleme:

  Google yetkilileri, Güney Afrika’da ki Kruger Ulusal Park'ında yaşayan hayvanların yerini eş zamanlı bir şekilde ileten 16 yaşındaki bir çocukla görüşmelere başladı.

  Geçmişte Ulusal Park’ı ziyaret eden zenginler hayvanları görebilmek için yerel rehberlere güvenmek zorundaydı. Bugünün kamera ve silahlarla donatılmış turistleri de, aslan, buffalo, fil, leopar ve timsahların nerede olduğunu bu yöntemle keşfetmek zorunda. Ancak 16 yaşındaki bir çocuk tarafından geliştirilen yüksek teknolojili bir çözüm turistler için yeni bir yöntem vaad ediyor.

  Nadav Ossendryver’in (16) kurduğu internet sitesi, Güney Afrika’nın dünyaca ünlü Kruger Ulusal Park’taki vahşi doğasında yaşayan hayvanların ne yaptıklarını her an iletiyor. “Leopar ağacın dibinde besleniyor”, “2 erkek aslan Sabie geçidinin yanındaki gölün 4 kilometre güneyinde” gibi iletiler geçen 16 yaşındaki Nadav’ı Britanya’dan Amerika ve Hindistan’a 18 bin kişi takip ediyor. Nadav’ın bu başarısı ise Google yetkililerinin dikkatini çekiyor ve şirket bu çocuğun düşüncesini reklamlaştırabilmek üzere harekete geçti.

  Ailesi parktan geçen turistlere hayvanların nerede olduğunu tarif ederken aklına bu fikrin geldiğini söyleyen Nadav, vahşi yaşamın en iyi nereden gözlemlenebileceğini bildirmek için sabah erkenden kalkıyor, hayvanların yerini okula giderken tespit ediyor ve sitesinden  bildiriyor. Park açıldıktan sonra siteyi  ya da Facebook ve Twitter sayfalarından takip eden turistler de Nadav sayesinde daha iyi bir gözlem yapıyor.

  Güney Afrika’nın Sunday Times gazetesine konuşan Ossendryver, “Kruger Park’taki herkes bana güveniyormuş gibi hissediyorum” diyor ve Ulusal Park’ın ilk sanal avcısı olarak onurlandırıldığını belirtiyor. 5 yıl önce veri toplamaya başladığını söyleyen Nadav, “O gün neler gördüğümü neler yaptığımı ve havanın nasıl olduğunun bu sayede size söyleyebilirim” diyor.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı