GeriBasketbol 16 takım 68 yabancı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

16 takım 68 yabancı

16 takım 68 yabancı
refid:21681292 ilişkili resim dosyası

Beko Basketbol Ligi'nde yarın başlayacak 2012-2013 sezonunda takımların kadrolarında toplam 68 yabancı oyuncu yer alıyor.

Ligde bu sezon mücadele eden 16 takımın kadrosunda, şu anda 15 ayrı ülkeden toplam 68 oyuncu bulunuyor. Beko Basketbol Ligi geçen sezon ise 66 yabancı oyuncuyla başlamıştı.

ABD'liler yine ilk sırada

Ligde forma giyen 68 yabancı oyuncunun 38'ini ABD'li sporcular oluşturuyor. ABD'li oyuncuların ardından 8 oyuncuyla Sırplar, 5 oyuncuyla Slovenler, 4 oyuncuyla da Hırvatlar geliyor.
Ligde ayrıca 3 Bosna-Hersekli oyuncu yer alırken, Senegal, Orta Afrika Cumhuriyeti, Avustralya, Makedonya, Gürcistan, Nijerya, Ukrayna, Yeni Zelanda, Çek Cumhuriyeti ve Belarus'tan da birer oyuncu bulunuyor.

En fazla yabancı “3 Büyükler”de

Ligde en fazla yabancı oyuncu, “3 Büyükler” olarak adlandırılan Fenerbahçe Ülker, Galatasaray Medical Park ve Beşiktaş'ta yer alıyor. Üç takımın kadrosunda da 6'şar yabancı oyuncu bulunuyor.

7 oyuncu Türk statüsünde

Ligde bu sezon ayrıca 7 oyuncu Türk statüsünde mücadele edecek. Daha önce Türk statüsünde oynamaya hak kazanan Galatasaray Medical Park'tan Ersin Dağlı (Erwin Dudley), Mersin Büyükşehir Belediyesi'nden Ali Karadeniz (Michael Wright) ve Olin Edirneli Davud Kamer'in (David Lee Dixon) yanı sıra, geçen sezon Türk statüsünde oynama hakkını elde eden Fenerbahçe Ülkerli Emir Preldizc, TOFAŞ'tan Tomislav Ruzic, Banvitli Keith Simmons ve Aliağa Petkim'den Mert Shumpert, 2012-2013 sezonunda da Türk oyuncu statüsüyle oynayacak.

Kadroda 5 yabancı yer alabiliyor

Takımlar aynı anda 5 yabancı uyruklu sporcuyu 10 veya 12 kişilik resmi müsabaka kadrolarında bulundurabiliyor. Ancak, sahada yer alan bu 5 yabancı uyruklu sporcudan en az 1 tanesi Avrupalı olmak zorunda.
Dört veya daha az yabancı sporcuyu 10 ya da 12 kişilik kadrosunda bulunduran takımlarda ise Avrupalı oyuncu bulundurma şartı aranmıyor. Kadroda bulunan yabancı uyruklu sporcuların aynı anda en fazla 3'ü sahada oynayan 5 sporcu arasında yer alabiliyor.

Kulüpler, Türkiye Basketbol Federasyonu Sözleşmeli Sporcular Tescil ve Lisans Yönergesi hükümlerine sadık kalmak kaydıyla 27. hafta başlayana dek yabancı uyruklu sporcularını değiştirebilirler. Avrupa kupaları müsabakalarında Türkiye'yi temsil etme hakkını kazanan takımlar, bu müsabakalar ile ilgili kadrolarında FIBA tarafından tespit edilen sayıda yabancı sporcu bulundurup, oynatabiliyor. Toplam 5 yabancı uyruklu sporcu ile sahaya çıkan kulüpler, aynı anda en fazla altı 6 yabancı uyruklu sporcu ile sözleşme yaparak lisans alabiliyor. Kulüpler, yeni bir yabancı sporcuya lisans çıkarmak istediklerinde ilk altı 6 yabancı uyruklu sporcudan birinin sözleşmesini feshetmek zorunda. Kulüpler aynı sezon içinde en fazla iki kez sözleşme feshi yoluyla değişiklik yapabilir. Ancak, Avrupa kupasında oynayacak yabancı uyruklu sporcu sözleşmelerinin feshedilmesine gerek yok. Lisans iadesi ve iptali yeterli olacak.

Takımlardaki yabancı oyuncular

Beko Basketbol Ligi'nde mücadele eden 16 takımın şu anki kadrolarında yer alan yabancı oyuncular şunlar:

Fenerbahçe Ülker: 6
Bojan Bogdanovic (Hırvatistan), Bo McCalebb (ABD asıllı Makedon), Romain Sato (Orta Afrika Cumhuriyeti), David Andersen (Avustralya), Mike Batiste (ABD), Ernest Lenell Bremer (ABD asıllı Bosna-Hersekli)

Galatasaray Medical Park: 6
Jaka Lakovic (Slovenya), Henry Domercant (ABD asıllı Bosna-Hersekli), David Hawkins ve Jamont Gordon (ABD), Boniface Ndong (Senegal), Milan Macvan (Sırbistan)

Beşiktaş: 6
Patrick Christopher, Curtis Jerrells ve Randal Falker (ABD), Gasper Vidmar (Slovenya), Damir Markota (Hırvatistan), Vladimir Dasic (Sırbistan)

Anadolu Efes: 5
Sasha Vujacic (Slovenya), Dusko Savanovic (Sırbistan), Stanko Barac (Hırvatistan), Jordan Farmar ve Jamon Lucas (ABD)

Banvit: 5
Charles Davis, Samuel Jose Mejia ve Kalin Lucas (ABD), Vladimir Stimac (Sırbistan), Kenan Bajramovic (Bosna-Hersek)

Royal Halı Gaziantep Büyükşehir Belediyesi: 4
Isaiah Swann, Andre Collins, Charles Rhodes ve Vernon Macklin (ABD)

Aliağa Petkim: 4
Taquan Dean, Marcus Jerome Arnold ve Torinjamil Francis (ABD), Branislav Ratkovica (Sırbistan)

Türk Telekom: 4
Daniel Dee Brown ve Cedric Banks (ABD), Drago Pasalic (Hırvatistan), Miha Zupan (Slovenya)

Antalya Büyükşehir Belediyesi: 4
Ron Lewis, Xavier Gibson, Jordan Theodore ve Warren Carter (ABD)

Pınar Karşıyaka: 4
Will Thomas (ABD asıllı Gürcü), Robert Dixon, Abdul Wahab Aminu ve Jon Diebler (ABD)

TOFAŞ: 4
Chinemelu Elonu (Nijerya), Austin Melvin Nichols ve Joshua Heytvelt (ABD), Steven Burtt (ABD asıllı Ukraynalı)

TED Ankara Kolejliler: 4
Kırk Penney (Yeni Zelanda), Javo Stanojevic ve Vanja Plisnic (Sırbistan), Benjamin Woodside (ABD)

Olin Edirne: 3
Nemanja Protic (Sırbistan), David Jelinek (Çek Cumhuriyeti), Artsiom Parakhouski (Belarus)

Mersin Büyükşehir Belediyesi: 3
David Holston, John Edward Prince ve Omar Sneed (ABD)

Erdemir: 3
Gerrod Henderson ve Sean Marshall (ABD), Jure Balazıc (Slovenya)

Hacettepe Üniversitesi: 3
Courtney Eldridge, Michael Glover ve Cameron Bennerman (ABD)
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle