Gündem Haberleri

GÜNDEM

  16 su firmasına daha kapatma

  Hürriyet Haber
  05 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 05 Aralık 2000 - 00:01

  İstanbul Sağlık Müdürlüğü, 8 firmanın ardından suları kirli çıkan 16 firmanın daha faaliyetlerini bir hafta süreyle durdurdu. Faaliyeti durdurulan firmaların Sırma Kaynak, Akasya, Karakulak, Aqua, Başpınar, Hamidiye, Ersu, Kum Su, Kuzey Kaynak, Çoban Pınar, Kemer Su, Öz Gümüş Pınar, Dumlupınar, Merc Kaynak, Yalı Su ve Mispak olduğu açıklandı.

  İl Sağlık Müdürü Osman Karaaslan, ambalajlı su denetim sonuçlarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, çevre sağlığı ekiplerinin kente su veren kaynaklar ve istasyonlarında satılan polikarbon ambalajlı sulardan, halk sağlığını tehdit edecek maddeler bulunup bulunmadığını tespit amacıyla 26, 27 ve 28 Kasım tarihlerinde numuneler aldığını hatırlattı.

  28'inden 16'sı mikroplu

  Karaaslan, bunların Bölge Hıfzıssıhha Enstitüsü'nde bakteriyolojik ve kimyasal analizlerinin yapıldığını ve 1 Aralık'ta 15 firmadan suları kirli çıkan 8'inin isminin kamuoyuna açıklandığını bildirdi.
  Geri kalan 28 kaynağın analizlerinin de sonuçlandığını ve bu firmalardan 16'sına ait su numunelerinde kirlilik göstergesi mikroorganizmalar tespit edildiğini vurgulayan Karaaslan, bunların üretimlerinin bir hafta süreyle durdurulduğunu kaydetti.

  Kanserojen değil

  Bir hafta sonunda yapılacak yeni analiz neticeleri doğrultusunda, bu firmaların faaliyetlerine devam edip etmeyeceklerine karar verileceğini belirten Karaaslan, ''Ancak kirliliği daha önce tespit edilen su firmaları da dahil olmak üzere, yapılan su analizlerinde, bazı basın-yayın organlarında yer aldığı gibi kanserojen bir maddeye rastlanmamıştır'' dedi.

  Söz konusu firmaların su satış yerleriyle ilgili gerekli işlemlerin yapılması için, Valilik kanalıyla ilçe kaymakamlıkları ve belediye başkanlıklarına gerekli bilgi ve talimatın da verildiğini ifade eden İstanbul Sağlık Müdürü Karaaslan, diğer firmaların analizlerinin devamettiğini sözlerine ekledi.

  Temiz çıkanlar

  İl Sağlık Müdürü'nün incelemesinde bakteriyolojik ve kimyasal kirlilik tespit edilmeyen, suları temiz-içilebilir olan firmalar şöyle belirlendi: ''Erikli, Elmas Su, Hazer Balaban, Sansu, Saray Kaynak, İpek, Akpınar, Haznedar, Kardelen, Altın Çam, Kristal Kaynak, Buzdağı, Kovanpınar, Hisar, Hamidiye Burgaz, Altın Pınar, Aksa Pınar, Güzel Pınar ve Güven Pınar.''

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı