« Hürriyet.com.tr
MENÜ

16 metrekarelik satranç sahası İzmit'te

Kocaeli'de İzmit Belediyesince 16 metrekarelik açık hava satranç sahası yapıldı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “Sokak Satrancı Projesi” kapsamında BELSA Plaza'nın önünde yaptırılan sahanın açılış töreninde, “satranç” deyince aklına hayatın her noktasında işe yarayabilecek beyin sporunun geldiğini söyledi.

Her çalışmanın yeni aktivitelere yol açtığını belirten Doğan, “Bu anlamda şehrimizde çocuklarımızın, Atatürk'ün gösterdiği çağdaş medeniyetlere ulaşması, hatta onları geçmesini istiyorsak beynimizi sürekli antrenmanlı tutmamız lazım” dedi.

Başarının asla tesadüf olmadığını vurgulayan Doğan, satrancın başından sonuna kadar her aşamasında sabır, dayanaklılık, özveri gerektirdiğini, sevgi ve saygıyı içerdiğini kaydetti.

Nevzat Doğan, bir çok yeteneği geliştiren satrancın, ticaretten siyasete, yönetiminden aile içi ilişkilere kadar hayatın her alanında faydalarının görülebileceğinin altını çizdi.

Satrancı çocuklara sevdirmek amacıyla sahayı yaptıklarını dile getiren Doğan, şunları söyledi:
“Ben anne babalara sesleniyorum. Herkes evine bir satranç takımı alsın. Çok da pahalı değil. Belki bir süre sonra biz de dağıtacağız. Ama bizim şu an yapabildiğimiz 'Kahvemiz Evimiz Projesi' içerisinde kahvelere satranç takımı koymak oldu. İnşallah ilerde bu aktiviteleri artıracağız. Bu sahayı, kent meydanlarına bu tür etkinliklerin yapılması isteğiyle örnek olması açısından yaptırdım. İnşallah açılacak yeni kent meydanlarımızda da yaptırılacaktır. Aileler çocuklarıyla ya da kardeşler aralarında satranç oynamaya çalışsın. Okullarımızda zaten satranç dersi var. Biz de belediye olarak destek vereceğiz. Yakında İzmit Belediyesi olarak 'Satranç Okulu' açacağız. Hazırlıklarımız sürüyor.”

Törene Satranç Federasyonu Kocaeli İl Temsilcisi İlhan Berik ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler