Gündem Haberleri

  16 Mayıs'tan sonra tarafsız değilim

  Hürriyet Haber
  04.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Önüne gelenin kendisini taşladığını ancak tarafsızlığı nedeniyle savunma yapamadığını belirten Cumhurbaşkanı Demirel, ‘‘16 Mayıs'tan sonra tarafsız değilim. Artık kendimi savunabileceğim’’ dedi. Demirel, yüzakıyla gitmenin göreve gelmekten daha önemli olduğunu söyledi.

  CUMHURBAŞKANI Süleyman Demirel, görev süresinin dolacağı 16 Mayıs tarihinden itibaren, tarafsızlığının biteceğini söyledi. Bir süreden beri kendisini savunamadığını kaydeden Demirel, ‘‘Ortaya koyup önüne gelenin beni taşladığı bir vakıadır’’ diye konuştu. Ülkenin bölünmez bütünlüğü ve demokratik laik Türkiye Cumhuriyeti için uğraşmaya devam edeceğini belirten Demirel, ‘‘Vatandaşlık hüviyetim benim için bunu yapmaya kafidir’’ dedi. Bu tarihten sonra kendisini savunamaz durumdan da kurtulacağını belirten Demirel, ‘‘Eğer kendimi savunmak ihtiyacı doğarsa bunu yapacağım’’ diye konuştu.

  Demirel'in dün veda ziyareti için gelen İzmir Ticaret Odası heyetini kabulünde, siyasete dönebileceği yolunda güçlü sinyaller verdi. Cumhurbaşkanı'nın, ‘‘Ortaya koyup önüne gelenin beni taşladığı bir vakıadır’’ sözleriyle, hangi siyasetçileri kasdettiği de Ankara'da tartışma konusu oldu.

  KENDİMİ SAVUNAMIYORUM

  Demirel, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

  ‘‘Ben şimdi burada yeniden tarafsızlık hüviyetimden sıyrılıyorum. 16 Mayıs'tan itibaren artık ben de tarafsız değilim. Hiç olmazsa tarafsızlık hüviyetim içinde kalıp kendimi savunamaz durumdan sıyrılıyorum. Eğer kendimi savunma ihtiyacı doğarsa bunu yapacağım. Bir süreden beri onu yapamıyorum.’’

  244 oyla tartışmasız olarak cumhurbaşkanlığı görevine geldiğini hatırlatan Demirel, ‘‘Giderken de hiçbir tartışma olmaması lazım. Zaten bir tartışma da yok. Çünkü böyle yerlere gelinir. Gelinir ama gidilir de...’’ dedi. Demirel, Cumhurbaşkanlığı görevinde kalmak için bir kişiyi bile çağırıp, ‘‘Hadi bakalım, beni burada tutmanın yollarını bulun’’ demediğini söyledi.

  ECEVİT'LE SAÇ SAÇA

  Cumhurbaşkanı, göreve devam etmesi için çaba gösteren Başbakan Ecevit'ten söz ederken isim vermeden, ‘‘Dün birbirimizle saç saça baş başa olduğumuz değerli parti başkanları’’ nitelemesini yaptı. Görev davetini, ‘‘Bundan sonrasında yokum. Bulun adamınızı’’ deyip reddetmediğini vurgulayan Demirel, şöyle konuştu:

  ‘‘Çünkü benim geçmişte sabıkalarım var. Reddettiğim takdirde ‘Aldı şapkayı gitti' dersiniz. Ben bunu reddedemem.’’

  Konuşacağım

  DEMİREL, cumhurbaşkanlığı görev süresinin biteceği 16 Mayıs, saat 17.00'yi sabırsızlıkla bekliyor. Bu tarihten itibaren ‘konuşacağını’ söyleyen Demirel, aktif siyaset mesajını da verdi. Demirel, bir dönem daha cumhurbaşkanlığı yapmasına olanak sağlayacak Anayasa değişikliğinin yapılamamasını ise ‘‘Herşeyde hayır vardır’’ sözleriyle yorumladı. Demirel, görevden ayrılırken müsterih olduğunu, ülkenin her köşesini kucakladığını söyledi.

  Nöbeti iyi bekledim

  ATATÜRK’ün kurduğu demokratik, laik cumhuriyetin nöbetini iyi beklediğini yineleyen Demirel, ‘‘Ben sadece 9'uncu cumhurbaşkanı değilim. Ben cumhuriyetin ve demokrasinin erdemini temsil ediyorum’’ dedi. Yüzakıyla gitmenin göreve gelmekten daha önemli olduğunu da kaydeden Demirel, ‘‘Vicdanıma karşı müsterihim’’ diye konuştu.

  LAİK CUMHURİYET İÇİN UĞRAŞIRIM

  Ülkenin her kişisi ve köşesini kucakladığını, Türkiye'nin bölünmez bütünlüğüne uyan herkesle kucaklaştığını, uymayanlarla da uğraştığını söyleyen Demirel, şöyle devam etti:

  ‘‘Uymayanlarla uğraşmak benim için resmi bir görev değildir. Bir vatandaşlık görevidir. Bir şereftir ve namus işidir. Gene de bu güzel ülkenin bölünmez bütünlüğü ve laik Türkiye Cumhuriyeti için uğraşmak ne kadar lazımsa o kadar uğraşmaya devam edeceğim. Bunun için resmi bir makam ve mevkiye ihtiyacım yoktur. Vatandaşlık hüviyetim benim için bunu yapmaya kafidir.’’

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı