Gündem Haberleri

  16 kiloluk kemik hastası kadın anne oldu

  A.A.
  10.02.2006 - 12:06 | Son Güncelleme:

  ABD'de 16,7 kg ağırlığında kemik hastası bir kadın, anne olarak tüm doktorları şaşkınlığa uğrattı.

  ABD'nin California eyaletindeki Stanford Üniversitesi Çocuk Hastanesi'nde yapılan mucize ameliyatta, kemiklerin erimesine ve çabucak kırılmasına neden olan “3. tip osteogenesis imperfecta” hastası 38 yaşındaki Eloysa Vasquez, sezaryen ameliyatla erkek çocuk sahibi oldu.

  Tekerlekli sandalyeye mahkum sadece 16,7 kilo ağırlığında ve yaklaşık bir metre boyundaki Vasquez, daha önce iki düşük yapması nedeniyle doktorların tekrar gebe kalmaması yönündeki uyarılarıyla karşılamıştı. Timothy adı verilen ve annesinin sağlığının korunması için 8 aylıkken sezaryen ameliyatla alınan bebeğin yaklaşık 2 kilo doğduğunu belirten doktorlar, bebeğin sağlığının iyi durumda olduğunu ve annesinin kalıtsal özelliklerini taşımadığını kaydettiler.

  Doktorlar, çocuk vücudu boyutlarındaki Eloysa Vasquez'in bir yetişkin metabolizmasına sahip olduğunu belirtirken, gebelik esnasında büyüyen rahminin tüm karnına baskı yaptığını ve hastanın nefes almasını güçleştirdiğini ifade ettiler.
  Eloysa'nın 1,75 cm boyundaki eşi Roy da, karısının çok güçlü ve inanılmaz bir kadın olduğunu söyledi.

  Stanford Üniversitesi hekimleri, bu tip kemik hastalığında 25 bin ila 50 bin vakada bir bebek doğduğunu, ancak Vasquez gibi çok ileri bir safhada ancak milyonda bir olabileceğini kaydettiler.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı