Ege Haberleri

EGE

  16 İtalyan firma yatırıma geliyor

  Onur ÇAKIR (DHA)
  10 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 09 Ekim 2008 - 23:20

  Yabancı firmaların en cazip yatırım alanı olarak gördüğü İzmir, İtalyanlar’ı ağırlamaya hazırlanıyor. 20 Kasım’da gelecek 72 firmanın 16’sının yatırım için görüşmeler yapma amacında olduğu bildirildi.

  İZMİR İtalyan Ticaret Odası Başkanı Rebii Akdurak, İtalya’nın Emilia Romagna Bölgesi işadamlarının ikili görüşmeler yapmak üzere 20 Kasım’da İzmir’e geleceğini belirterek, "Farklı sektörlerden 72 İtalyan firma temsilcisi kentimize gelecek. Bunın 16’sı İzmir yatırım için görüşme yapacak" dedi.

  Firmalardan bazılarının pazar paylarını artırmayı amaçladığını belirten Akdurak, "Firma temsilcileri İzmir’de detaylı bir araştırma yapacak. Özellikle metal ve metal ürünlerinde avantajlıyız" dedi.

  İki firma yatırım kararı aldı

  İki yıl önce İtalyan işadamlarının İzmir’e yaptığı ziyaret sonucu iki İtalyan şirketinin kentte yatırım kararı aldığını hatırlatan Akdurak, 20 Kasım’daki toplantıya yoğun katılımın şart olduğunu ifade etti. İşadamlarından toplantıya katılmaları isteyen Akdurak, katılımını fazla olmasının İtalyanları etkileyeceğini savundu. Akdurak, "Katılımcıların belirlenen saatte orada olması gerçekten çok önemli. " dedi.

  İHRACAT HEDEFİ

  İtalya’nın İzmir’i kardeş şehir olarak gördüğünü dile getiren Başkan Akdurak, İtalyanların ikili ilişkileri daha da geliştirmek istediğini vurguladı. Türkiye’nin ve İzmir’in İtalyanlara daha iyi tanıtılması gerektiğini belirten Akdurak, "Türkiye 2008’de İtalya’ya 20 milyar dolarlık ihracat hedefi koydu. Bu yılın ilk yarısında 12.6 milyar dolarlık bir ihracat hacmini yakaladık. Ege Bölgesi’nin İtalya’ya ihracatında ise ilk altı aylık dönemde bir düşüş var" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı