Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  16 GB iPhone sahiplerine müjde! Artık...

  Hürriyet Haber
  12.06.2017 - 07:44 | Son Güncelleme:

  Apple'ın iOS 11'e eklediği çok önemli bir özellik sayesinde 16 GB iPhone kullanıcıları oldukça rahatlayacaklar. Peki yeni özelliğin detayları ve destekleyen iPhone modelleri hangileri?

  Apple, geçtiğimiz yıl en düşük depolama alanı olarak 32 GB seçeneğine geçmişti. Fakat iPhone 6s ile birlikte iPhone'ların 4K video çekebilme özelliğine kavuşması bazı kullanıcılar için 128 GB lık alanın bile yetersiz olmasına sebep oldu.

  Durum bu halde olduğu için 16 GB iPhone sahipleri ciddi anlamda depolama sıkıntısı yaşıyorlar. Apple, iOS 11'de fotoğraf ve video kaydetme formatını değiştirerek alan tasarrufuna yöneldi.

  16 GB iPhone sahiplerine müjde Artık...

  WWDC17'de tanıtılan iki yeni format - HEVC (Yüksek Verimli Video Kodlaması) ve HEIF (Yüksek Verimli Görüntü Formatı) - iOS kullanıcılarına fotoğraf kalitesinden ödün vermeden daha iyi sıkıştırma imkanı sunacak. Fakat paylaşım yaparken normal format kullanılacak.

  Craig Federeghi, yeni fotoğraf formatlarıyla sıkıştırmanın şu anda iOS'ta mevcut olanın 2 katından daha iyi olduğunu belirtti. İlk beta ile yapılan testlerde normalde 2 MB yer kaplayan bir fotoğrafın yeni format sayesinde 1.2 MB yer kapladığı görüldü. 61 MB olan bir video ise artık 33 MB kadar yer kaplıyor.

  16 GB iPhone sahiplerine müjde Artık...
  iOS 11'de Ayarlar → Kamera → Biçimlerin altındaki Yüksek Verimlilik ve En Uyumlu Format seçenekleri arasında geçiş yaparak bu özelliği aktif hale getirebilirsiniz. Yüksek Verimlilik formatında görüntüler HEIF olarak ve filmler ise HEVC .mov dosyası olarak kaydedilecek. En Uygun formatta ise resimler JPG olarak ve filmler h.264 .mov dosyası olarak kaydedilecek.

  Apple, maalesef bu özellik konusunda cihazlar arasında ayrım yapmış. shiftdelete'in haberine göre özellik sadece A9 ve A10 işlemcili cihazlarda çalışıyor. Yani sadece iPhone SE, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7, iPhone ve 7 Plus bu özelliği destekliyor. Geçtiğimiz yıl iOS 10 ile gelen "Uyandırmak için Kaldır" özellği de sadece A9 ve A10 işlemcili cihazlarda çalışıyordu.

  Etiketler: telefon
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı