ANTALYA HABERLERİ

16 Ekim Dünya Gıda Günü

IHA
16.10.2015 - 11:18Son Güncelleme :

ANTALYA TİCARET BORSASI BAŞKANI ALİ ÇANDIR, 16 EKİM DÜNYA GIDA GÜNÜ NEDENİYLE MESAJ YAYIMLADI.

IHA

Antalya Ticaret Borsası (ATB), Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı Yönetim Kurulu (BAGEV) Başkanı Ali Çandır’ın 16 Ekim Dünya Gıda Günü nedeniyle mesaj yayımladı.
ATB ve BAGEV Başkanı Ali Çandır’ın 16 Ekim Dünya Gıda Günü nedeniyle mesaj yayımladı.
Çandır mesajında, "Gıda, insan varlığının vazgeçilmezidir. 7,2 milyar insanın yaşadığı dünyamızda insan varlığı her geçen gün artarken gıdaya ulaşım da bir o kadar zorlaşmaktadır. 1 milyar insanın yatağına aç yattığı günümüzde, 1,3 milyar insanın aşırı beslenme nedeniyle çeşitli hastalıklarla karşı karşıya kaldığı büyük bir çelişkiyi yaşıyoruz. Bu adaletsizliğin nedenlerinin başında gıda politikalarının son 50 yıldır plansız yürütülmesi gelmektedir. Günümüzün hastalığı aşırı ve lüks tüketim alışkanlığı gıdaya adil ulaşmanın önündeki engellerden biri olurken, gelişmiş ülkeler dışında nüfus planlamasının uygulanmaması gıdaya ulaşımı güçleştirmektedir. 21. yüzyılda hala insanlar aç yatağa yatıyor, çocuklar açlık yüzünden ölüyorsa, ülkelerin politikalarını gözden geçirmeleri zorunludur. Unutulmamalıdır ki gıdaya ulaşmak en temel insan hakkıdır” dedi.
Çandır şöyle devam etti; “Yapılan AR-GE çalışmaları sonucunda üretimden elde edilen ürün miktarı artış gösterirken, dünyada gıda fiyatları son 4 yılın en düşük seviyesine inmiştir. Ancak ülkemizde tam tersi bir seyir söz konusudur. Ülkemizde gıda enflasyonu yıllık yüzde 14,4 ile son 4 yılın zirvesine çıkmıştır. Yıllık kişi başı milli gelirin 10 bin doların altına düştüğü günümüzde temel hedefi ailesini geçindirmek olan bireylerden oluşan toplumumuzda gıda fiyatları gündemimizi epeyce meşgul etmeye devam edecektir. Doğal kaynakları, çevremizi ve tarım topraklarını koruyarak, üreticiyi doğru yöntemlerle destekleyip onları üretimde tutarak, tarımsal AR-GE’ye daha fazla bütçe ayırarak, tarımsal ürün planlaması yaparak, israfı önleyerek, toprağı işlemede aile işletmelerine öncelik vererek, adaletli bir dağıtımla gıdaya ulaşımı kolay hale getirebiliriz. Sosyal devlet olma anlayışı, herkesin gıdaya ulaşımını öngörmektedir, devletimiz de planlamasını bu yönde yapmalıdır.”
Antalya Ticaret Borsası olarak yürütülen çalışmaların temelini oluşturan tarım ve gıda konularında hassas davranmaya çalıştıklarını belirten Çandır, “Toprağa, sürdürülebilir tarım politikalarına sahip çıkarken, Yöresel Ürünler Projemiz ile yerel ürünlerin varlığını sürdürmesine, bu ürünlerle katma değer yaratmaya, üreticilerin ürünlerini direk olarak tüketicilere ulaştırılmasına, potansiyel yeni pazarlar yaratılmasına ve gelecek kuşakların gıda ürünlerimizi tanımalarına destek olmaya çalışıyoruz. Herkesin kaliteli ve yeterli gıdaya adil bir şekilde ulaşması dileğiyle Dünya Gıda Gününü kutluyorum.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden 16 Ekim Dünya Gıda Günü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ekim 2015 tarihinde saat 11 18’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 16 Ekim Dünya Gıda Günü haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
21 Kasım 2017, Salı
 • İmsak
  05:56
 • Guneş
  07:35
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:35
 • Akşam
  17:53
 • Yatsı
  19:20
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı