Gündem Haberleri

  16 bin 961 öğretmen ataması yapıldı

  ANKA
  29.08.2006 - 11:31 | Son Güncelleme:

  Milli Eğitim Bakanlığı, ilk atama kapsamında kadrolu ve sözleşmeli16 bin 792, açıktan ve kurumlar arası nakil yoluyla da 166 olmak üzere toplam 16 bin 961 öğretmenin atamasını gerçekleştirdi.

  Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2006 yılı ikinci dönem öğretmen atama işlemi Bakanlık Başöğretmen Salonu’nda bilgisayar ortamında gerçekleştirildi. Bakan Hüseyin Çelik’in de katıldığı ve 10 bini kadrolu 7 bini sözleşmeli olmak üzere toplam 17 bin boş kadroya atama işlemi yapıldı. Atam işlemi sonucunda ilk atama yöntemiyle 9 bin 796’sı kadrolu, 6 bin 996’sı sözleşmeli olmak üzere 16 bin 792 öğretmen atandı. Açıktan atama ve kurumlar arası nakil yoluyla da 166 öğretmen alımı gerçekleştirilirken, toplam atanan öğretmen ataması 16 bin 961 oldu.

  "SİSTEM DEVAM EDECEK"

  Öğretmen atamaları dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı Başöğretmen Salonunda tören düzenlendi. Törende konuşan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, öğretmenlere yönelik çalışmalarını anlattı. Öğretmen atamalarının artık “çok şeffaf” gerçekleştirildiğini söyleyen Çelik, bundan sonra da bu sistemin devam edeceğini kaydetti.

  Çelik, bugün 10 bini kadrolu 7 bini sözleşmeli toplam 17 bin öğretmen atanacağını, Şubat 2006'da yapılan atamalarla birlikte 2006 yılında toplam 40 bin öğretmen atamış olacaklarını kaydetti.

  Sözleşmeli öğretmenlerin özlük haklarında yeni düzenlemeler yaptıklarını anlatan Çelik, artık sözleşmeli öğretmenler ile kadrolu öğretmenler arasında, gerek özlük hakları gerekse ücret açısından hiçbir fark kalmadığını ifade etti.
  Bugün atanacak öğretmenlere seslenen Çelik, Türkiye'nin 73 milyon nüfuslu büyük bir ülke olduğunu söyledi. Öğretmenlerin bazılarının Hakkari'ye, Şırnak'a, bazılarının Antalya'ya, Bursa'ya gideceğini vurgulayan Çelik, “Sizler eğitim ordusunun yeni neferlerisiniz” dedi.

  MEB Personel Genel Müdürü Remzi Kaya da, öğretmenlik için 38 bin 509 adayın başvuruda bulunduğunu, bunlardan 400 adayın başvurusunun gerekli şartları taşımadıkları için reddedildiğini bildirdi.

  Kaya, atamaya 38 bin 109 adayın tabi olacağını, adayların puan üstünlüğü ve tercihleri dikkate alınarak bilgisayar kurasıyla atanacaklarını kaydetti. Kaya, atanan öğretmenlerin 1 Eylül'den itibaren atandıkları kurumlara başvurarak göreve başlayabileceklerini bildirdi.

  Konuşmaların ardından Bakan Çelik, bilgisayarın tuşuna basarak bilgisayar kurasını başlattı.

  Kura sonucunda 9 bin 796 kadrolu, 6 bin 996 sözleşmeli, 122 açıktan, 47 kurumlar arası olmak üzere toplam 16 bin 961 öğretmen atandı.

  MEB, 9 bin 800'ü ilk atama, 150'si açıktan, 50'si kurumlar arası olmak üzere 10 bin kadrolu, 7 bin sözleşmeli öğretmenlik için kontenjan ayırmıştı. Boş kalan 39 kontenjan için daha sonra atama yapılacağı bildirildi.

  Öğretmenler, atama sonuçlarını Milli Eğitim Bakanlığının www.meb.gov.tr ve AEVA sms yoluyla saat 12.00'den itibaren öğrenebilecekler.

  PROTESTO

  Bu arada, atamalardan sonra bir grup öğretmen adayı Güvenpark'ta sözleşmeli öğretmen atanmasını ve öğretmen adaylarının KPSS yoluyla atanmalarını protesto etti.

  Öğretmen adayları, Bakanlığın sözleşmeli öğretmen atayarak Anayasa'yı ihlal ettiğini öne sürdüler.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı