1500 Türk işadamı İzmir'de buluşuyor

Hürriyet Haber
30.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Yurtdışında faaliyet gösteren Türk işadamlarının Türkiye'dekiler ile işbirliğini artırmak amacıyla bu yıl ikincisi düzenlenen Dünya Türk İşadamları Kurultayı, bugün İzmir'de başlıyor.

Türk Dış Ticaret Vakfı (TDTV), Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM), Ege Ekonomisini Geliştirme Vakfı'nın (EGEV) işbirliği ile düzenlenen Kurultay'a, 500'den fazlası yurtdışından olmak üzere toplam 1500 Türk işadamını katılacak.

Kurultay'ın açılışına, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Mesut Yılmaz katılacak. Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit ve bazı bakanların da toplantıya katılması bekleniyor.

İlki 1996 yılında düzenlenen Dünya Türk İşadamları Kurultayı'nın ikincisinde, duygusal boyutun yanında ticari boyutun ön plana çıkarılması hedefleniyor. Türk işadamlarının faaliyet gösterdiği her ülkede, dünya ticaretinde Türk lobisi oluşturulması açısından kurultaya büyük önem veriliyor. DTM, Türk işadamlarının faaliyet gösterdiği her ülkeyi, potansiyel ihracat pazarı olarak görüyor.

Almanya, Avusturya, Fransa, Hollanda gibi ülkelerde, Türkiye'den yapılan ithalatta, bu ülkelerde yerleşik Türk işadamlarının payının önemli oranlarda olduğuna dikkat çekiliyor.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı