150 mağazalı dev iflas erteleme istedi

23 Mart 2013 - 00:00Son Güncelleme : 23 Mart 2013 - 15:01

Tekstil sektörünün önemli şirketlerinden biri daha, mali zorluğu aşamayınca, mahkemeden iflas erteleme talebinde bulundu. Türkiye genelinde 150’ye yakın mağazası bulunan hazır giyim markası Rodi Mood için yapılan iflas erteleme başvurusunda mahkeme önceki gün tedbir kararı verdi. Mahkemenin tedbir kararı ile birlikte, şirket alacaklılara karşı korumaya alınmış oldu. Şirketin piyasaya olan borcunun 100 milyon TL seviyesinde. Tekstilde benzer durumlar Wenice Kids, Hey Tekstil ve sektörün önemli isimlerinden Hikmet Tanrıverdi ve Abdullah Çınar’ın şirketleri için de gündeme gelmişti.

Bünyesinde 1850 kişi çalışan RodiMood için geçtiğimiz günlerde mahkemeye iflas erteleme başvurusu yapıldı. Bakırköy 3 Asliye Ticaret Mahkemesi’ne yapılan başvurudan sonra tedbir kararı önceki gün çıktı. Tedbir kararı, Rodi Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile RDS Tekstil Konfeksiyon Sanayi ve Dış Ticaret şirketlerini kapsadı. Mahkeme şirketlerin faaliyetlerinin denetimi için de kayyum atadı.

İLK DURUŞMA 16 NİSAN’DA

Mahkemenin şirket hakkındaki esas kararı ise önümüzdeki günlerde yapılacak yargılama sonrası verilecek. Dosya, iktisatçılardan oluşan bir bilirkişi heyetine teslim edildi. Dava ile ilgili ilk duruşma için ise 16 Nisan’a gün verildi. Mahkemenin yapacağı yargılama sonrası çıkması muhtemel iki karar bulunuyor. Bunlardan ilki, mahkeme ya, şirketin mali darboğazdan kurtarılabilineceği kararına varır ve şirket hakkında iflas erteleme kararı verir. Veya şirketin kurtarılamayacağı kanaatine varır ve şirketin iflasına karar verir. Bu durumda da şirketin varlıkları oluşacak iflas idaresine geçer.

KÜÇÜK BİR ATÖLYEDE KURULDU

RoodiMood’un temeli ise 35 yıl kadar önce İzmir’de küçük bir atölyede atıldı. Bitlisli Fetin Kazancı’nın kardeşleri ile kurduğu atölye zaman içinde gelişti ilk mağazalar 80’li yılların ortasında açıldı. Rodi Jeans markası ile kot üretiminde adından söz ettiren şirket 1996’da faaliyetlerini İstanbul’a taşıdı.

CİROSU 400 MİLYON TL

2008’de konsept değişikliğine giden şirket Rodi Mood ismi ile ürün ve mağazacılık alanında

 
TEKSTİLDE NELER OLUYOR

Mali darboğaza giren şirketlerin ‘can simidi’ olarak görülen iflas erteleme, son aylarda birçok tekstil firmasının başvurduğu bir mekanizma oldu. İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Çınar da geçtiğimiz Ağustos ayında, 2’si tekstil sektöründe faaliyet gösteren 4 şirketi için iflas erteleme talebinde bulunmuştu.

İflas erteleme talebi ile mahkemeye başvuran çocuk giyim markası Wenice Kids için ise geçtiğimiz eylül ayında iflas kararı verilmişti.

Bir dönem bünyesinde 4 bin kadar kişi çalışan Hey Tekstil’in de iflası istenmişti.

Yakın zaman önce iflas ertelemeye başvuran bir diğer isim ise İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Hikmet Tanrıverdi olmuştu. Tanrıverdi’nin 4 şirketi için geçtiğimiz 4 Şubat’ta mahkemece tedbir kararı verilmişti.

önemli bir değişikliğe gitti. Türkiye genelinde 160 kadar mağazası bulunan markanın bünyesinde 1850 kişi çalışıyor. 2008 cirosu 68 milyon lira olan şirketin 2012 cirosu 400 milyon TL olarak açıklanmıştı.

100 MİLYON LİRALIK BORÇ

RodiMood Genel Müdürü Hakkı Kaya Ocakaçan konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “İçinden bulunduğumuz durum aşamayacağımız bir zorluk değil. Nakit akışında sorun yaşandı. İflas erteleme başvurusu da bu nedenle yapıldı. Bu süreci rahatlıkla aşabileceğimizi planlıyoruz. Piyasaya 100 milyon lira kadar borcumuz var. Ayrıca bir bankaya da bir miktar borcumuz var. Ancak tüm bu borçların şirket içinde karşılığı var. Ayrıca yerli-yabancı fonlarla da görüşüyoruz. 35 yılı geride bırakan bir şirketiz. Bugüne kadar yazılmış tek bir çekimiz yok. Verimsiz mağazaların kapatılması gündemde.”

GRANİSER’İ İNGİLİZLERE SATTI

RodiMood’un sahibi Kazancı Ailesi, tekstil sektöründeki faaliyetleri yanı sıra granit sektöründe Graniser ile faaliyet yürütüyordu. Graniser'in yüzde 75 hissesi, geçtiğimiz yıl Haziran ayında 75 milyon dolara  İngiliz yatırım fonu Bancroft Private Equity LLP'ye satılmıştı. Graniser’in satışından elde edilen gelir ile Rodi Mood’a yatırım yapılacağı açıklanmıştı.

 dgokce@hurriyet.com.tr

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 26 Yorum }
 • mustafa ibrahimbaş 23.3.2013 14:05:30
  Baattı denilen Yunanistanın asgari ücreti 700avro yani bizim iki katımız peki Yunanistanda et fiyatları nekadar 5 avro Türkiyede nekadar 10-15 avro ,endişeye mahal yok iyi yoldayız ..İcraya düşen insan sayısı ne..yorganına göre uzan..800tl iyi paradır...Anguslarımız yolda,Prinç yolda,oto yolda,...ha
 • Efflaani anty 23.3.2013 12:04:10
  Eğitim ve Kurumsallaşamazsak hepimizin sonu
 • murat polat 23.3.2013 11:53:25
  Bu kadar devlet baskısı olursa olacagı bu kaçınılmaz son, yüksek vergi,ssk, bagkur, banka faizleri, bankalar , devlet ve hatta adliyeler herkes bir yerlerden baskı yapıyor özel sektöre ve bu son geliyor, yok vergı müfettişi,yok ssk mufettişi ,yok bagkur müfettişi her yerde baskı var olacak son bu!
 • hawk bak 23.3.2013 11:53:21
  sadece ve sadecetoplan vergilerle , hizmet sektörüne yatırım yapılıyor, istihdam ve teknoloji üreten ülke konumuna asırlar geçse ulaşamayacağız...
 • şener özdemir 23.3.2013 11:41:01
  döviz çok ucuz. bizde 15 liraya mal edilen bir tişört dışardan 5 dolara ithal ediliyor. bu rekabete dev olsan da dayanamazsın. devletin kendi üreticisini koruması, korurken de halkını da düşünüp bir orta yol bulması lazım. yerli mala teşvik edilmeli halk.
 • yekta sacci 23.3.2013 11:34:26
  HANI TEGET GECTIGINI SOYLEYEN VE BUNA INAN CAHILLER VARYA ; AB DE BILE GERCEK KRIZ ETKISINI 2012 DE BASLADI GOSTERMEYE SATISLAR % 30 DUSTU, BU YIL GELEN SIPARISLER GEC GELIYOR VE AZALMIS DURUMDA,HERKES KREDI ILE IDARE ETTI, PATRONDA VATANDAS DA ARTIK DONDUREMIYORLAR, HERKES BATIK, UYANIN ARTIK
 
HaberlerGalatasarayFenerbahçeAlmanyaniobeburçsurvivorışid