« Hürriyet.com.tr
MENÜ

150 km hızla gelen topları raketiyle tutuyor

Almanya'nın Köln kentinde yaşayan tenis antrenörü Erkan Soysal saatte 150 kilometre hızla gelen tenis toplarını raketiyle tutuyor.

Hakan AYTAŞ/KÖLN DHA
SON GÜNCELLEME

2009 yılında tenis makinesinden bu hızda gelen 10 toptan üçünü raketiyle yakalayarak dünya rekoru kıran Soysal, Köln'deki Rheingolf Fuarı'nda kendi rekoru kırmayı denedi. Başarılı tenisçi Soysal bu kez dört topu yakalayarak kendi rekorunu kırmak istedi. Ancak Erkan Soysal rekor için çıktığı denemesinde 10 toptan sadece iki tanesini yakalayabildi. Soysal makineden 150 kilometre hızla çıkan topları 8 metrelik mesafeden raketiyle yakalamaya çalıştı. Ağırlığı 57,5 gram olan toplar bu hızla rakete çarptığında 5 kilogram bir basınç oluşuyor. Soysal'ın aynı çabukluğu göstererek topları raketiyle yakalaması gerekiyor. Erkan Soysal'dan sonra sahaya çıkan ünlü Alman tenisçi Carl Uwe Steeb de topları yakalamaya çalıştı, ancak başarılı olamadı.

Steeb bunun büyük bir yetenek ve konsantrasyon gerektirdiğini belirterek, Erkan Soysal'ı tebrik etti. Hamiliğini ve açılışını Köln'ün eski belediye başkanı Fritz Schramma'nın yaptığı rekor denemesi için Erkan Soysal'a iki kişilik seyahat armağan edildi. Erkan Soysal, bugüne kadar raket ve tenis topu ile yaptığı değişik şovlarla Çin, İspanya, İtalya ve Almanya gibi ülkelerde çıktığı televizyon programlarında büyük ilgi gördü. Soysal son olarak Ölüdeniz'de yamaç paraşütünde yaptığı raket şovuyla Guinness Rekorlar Kitabı'na girmişti.


 


Bunları da Beğenebilirsiniz