150 bin yeni konut yapılacak yavaşlama yabancıya satış ve kentsel dönüşümle aşılacak

Hürriyet Haber
02.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Gayrimenkul sektörü, 2011’in genelinden memnun. 2012’de ise mütekabiliyet yasasının talebi, 2B ve kentsel dönüşümün de yeni araziler kazandırarak arzı artırması bekleniyor. Sektörde yüzde 10 büyüme beklenirken, konut üretiminin 150 bini bulacağı ifade ediliyor.

GAYRİMENKUL sektörü, inişli çıkışlı bir yılı geride bıraktı. Yılın ilk yarısında yüksek satış rakamlarına ulaşan ancak ikinci yarıda yükselen faizler nedeniyle satışları bir nebze azalan sektör yılın genelinden memnun kaldı. 2012’de ise konut üreticileri ekonomiyle birlikte sektörde de bir yavaşlama olacağı görüşünde hemfikir. Bu yavaşlamanın mütekabiliyet yasasının yeni alıcılar yaratarak talebi artırması, 2B ve kentsel dönüşümün de yeni araziler kazandırarak arzı arttırmasıyla önleneceği bekleniyor. Durum böyle olursa, 2012’de sektörün yüzde 10 büyüyeceği tahmin ediliyor. Üretilecek konut sayısının ise 150 bine yaklaşacağı ifade ediliyor. Güçlü olmayan firmaların zor bir yıl /images/100/0x0/55ea1f9df018fbb8f86ca9ebgeçireceğine de vurgu yapılıyor. Sektör temsilcileri, 2012 yılı beklentilerine ilişkin sorularımızı yanıtladı.

İyi bir yıl geride kaldı

Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, sektör adına iyi bir yılı geride bıraktıklarını belirterek, “2011’in ilk yarısında ülke ekonomimiz çok önemli büyüme rakamlarına imza attı. Sektörümüz açısından da bu süreç çok olumlu gelişti. Büyümenin dengeli bir zemine oturtulması, ekonomiyi soğutmaya yönelik alınan önlemler, faizlerin yükselmesi, 3. çeyrekten sonra satışlarda yavaşlama olarak kendini göstermeye başladı. Ancak yılın geneli düşünüldüğünde 2011’in verimli bir yıl olarak kapandığını söyleyebiliriz” diye konuştu.Teknik Yapı Başkanı Nazmi Durbakayım da, 2011’in son 6 yıl içindeki en özel yıl olduğunu ifade ederek, “2011’in Avrupa’daki krizlere rağmen oldukça başarılı bir yıl olarak geçtiğini söyleyebilirim” dedi.

Büyük bir yavaşlama olmaz

2012 yılındaki beklentilere ilişkin Avrupa Konutları Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, Avrupa ülkelerinde yaşanacağı düşünülen olası ekonomik krizin hâkim olacağı tedbirli davranış tarzının, gayrimenkul sektörünü çok fazla etkilemeyeceğini belirtirken, gayrimenkul alıcılarının daha dikkatli ve seçici davranacağına işaret etti. Ege Yapı Group Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı da, “Yabancılara satışın önünü açacak tasarının yasalaşması ile 2012 yılının daha da hızlanacağı kanaatindeyim” diye konuştu.

Mütekabiliyet arzı artırır

Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt da, yasanın çıkmasıyla pek çok yeni proje arzının olacağını ifade ederek, “Çünkü yasanın çıkmasıyla birlikte talepte ve fiyatlarda bir artış kaçınılmaz olacak. Proje lansmanları en az yüzde 50 artar” dedi.

Fiyatlar yüzde 10-20 yükselecek

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, konut fiyatlarıyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Konut kredilerinde yaşanan artışlar kırılganlığa sebep oluyor. Zaten inşaat malzemelerine gelen zamlar yüzünden maliyetlerde artış yaşıyoruz. Kendi içimizde çözümler geliştirerek alımı teşvik eden uygulamalara yöneliyoruz. Şu anda konut kredilerindeki artış satın alma talebini erteletecek boyutta değil ancak tüm bunlar yıllarca uzun vadeli kredi olanaklarından yoksun kalan sektörü ve alıcıyı yoruyor. Önümüzdeki süreçte konuta talebin yoğun olacağını ve fiyatların yüzde 10-20 civarında yükseleceğini öngörüyoruz.”

Varyap-Gap’ın 1.5 milyar liralık projesi başlıyor

VARYAP-Gap İnşaat Ortak Girişimi’nin Emlak Konut GYO ortaklığıyla, Ataşehir’de, yeni kurulacak İstanbul Finans Merkezi’nde, 1.5 milyar TL yatırımla inşa edeceği proje başlıyor. Bu hafta içerisinde duyurulacak olan karma kullanımlı proje; rezidans bloğu, ofis bloğu, yüksek katlı bir kule ile açık ve kapalı AVM gibi çeşitli bölümlerden oluşacak. Projede öncelikle satışa çıkarılacak 308 konut, henüz satışa sunulmadan büyük talep gördü, projeye konut sayısının 7 katından fazla talep geldi. Yapım aşamasında, 1500 kişiye doğrudan istihdam yaratması öngörülen projenin tamamlanmasının ardından, içinde yer alacak Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezi ile de 2 bin 500 kişiye istihdam sağlanması bekleniyor.
Mega proje olacak
Varyap CEO’su Erdinç Varlıbaş, projeyi, İstanbul’da yapı standartlarını yükseltecek “mega bir proje” olarak tanımlayarak, şunları söyledi: “Konut, işyeri, otel, alışveriş merkezi, eğitim ve kültür tesisleri ile sinema ve spor alanlarını bir araya getiren proje, çok işlevli bir proje olarak tasarlandı. Uluslararası ölçekte pazarlanacak olan proje, gerek yurtiçi gerekse yurtdışı yatırımcıların odak noktası olacak.”

Adres Natura’da daireler 75 bin liradan başlıyor

DUMANKAYA İnşaat, Anadolu Yakası’nın gelişmekte olan bölgelerinden Tuzla-Aydınlı’daki Adres projelerine yenilerini ekledi. Dumankaya.com üzerinden başlatılan “Ev Aramaya Son” kampanyası kapsamında satışa çıkan Adres Su ve Adres Natura projeleri de talep gördü. Dumankaya Pazarlama ve Satış Direktörü Ufuk Kayador, “Adres Su ve Adres Natura projelerinde daire sahiplerine aileleri ile birlikte keyifle yaşayacağı alanlar tasarladık. Dumankaya.com kapsamında özel hazırlanan kampanyada 1000 TL peşinat, 1000 TL taksit diyoruz. Adres Natura’da 1+1 daireler 75 bin TL, 2+1 daireler 109 bin TL,3+1 daireler 196 bin TL’den başlıyor” dedi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı