Gündem Haberleri

GÜNDEM

  15 yıl sonra ilk Çeçenistan uçağı İstanbul'a indi

  A.A.
  24.12.2009 - 19:25 | Son Güncelleme: 24.12.2009 - 22:24

  Rusya'nın Çeçenistan Cumhuriyeti'nden Türkiye'ye 15 yıl sonra ilk doğrudan uçuş, başkent Grozni'den İstanbul'a gerçekleştirildi.

  İç savaş nedeniyle 1994'ten beri kapalı olan Çeçenistan havaalanından sefer yapılamayan İstanbul'a, Çeçenistan'ın başkenti Grozni'den kalkan YAK-140 tipi yolcu uçağıyla 114 yolcu getirildi.

  Atatürk Havalimanı'na 15 yıl aradan sonra ilk doğrudan seferin düzenlenmesi nedeniyle uçakta bulunan Çeçen halk dansları ekibi Dış Hatlar Geliş Terminalinde folklor gösterisi sundu. Havalimanında bulunan yolcular ve Çeçen konukları karşılamaya gelenler, büyüklerin yanı sıra çocukların folklor gösterilerini de büyük bir ilgiyle izledi.

  Türkiye'ye 15 yıl sonra gelen uçak yolcuları arasında Çeçenistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Emruddin Edelgıriyev, Kültür Bakanı Muzakayev Dikalu ve Grozni Belediye Başkanı Muslim Hociyev de yer aldı. Havalimanında çiçeklerle karşılanan Çeçen yetkililer ve sanatçıların 27 Aralıkta geri döneceği bildirildi. Öte yandan, Çeçen sanatçıların yarın İstanbul'da Türk sanatçıların da hazır bulunacağı bir etkinlikte sahne alacakları öğrenildi.

  15 YILIN ARDINDAN

  Çeçenistan havaalanı, 15 yıllık iç savaşın ardından, Kasım ayında uluslararası havaalanı statüsüne sahip olurken, ilk sefer de 220 yolcuyla Hac döneminde Mekke'ye yapıldı. Çeçen hava yolları şirketi “Vaynah-Avia”nın, 15 yıl sonra başlattığı Grozni-İstanbul seferlerini haftada 4 karşılıklı seferle sürdüreceği kaydedildi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı