Dünya Haberleri

  15 yıl sonra Çeçenistan'dan Türkiye'ye ilk uçuş

  Hürriyet Haber
  24.12.2009 - 15:36 | Son Güncelleme:

  Rusya'nın Çeçenistan Cumhuriyeti'nden Türkiye'ye son 15 yıl içinde ilk doğrudan uçuşun bugün başkent Grozni'den İstanbul'a yapıldığı bildirildi.

  Çeçenistan Devlet Başkanlığı internet sitesinde yayımlanan açıklamada, son 15 yılda ilk kez doğrudan başkent Grozni'den Türkiye'ye hareket eden YAK-140 tipi yolcu uçağında 114 kişinin bulunduğu kaydedildi.

  Uçaktaki yolcuların arasında hükümet temsilcilerinin yanı sıra halk dansları ve ses sanatçılarının bulunduğu belirtilen açıklamada, "Çeçen sanatçıların yarın İstanbul'da Türk sanatçıların da hazır bulunacağı etkinlikte sahne alacağı belirtildi.

  Çeçen hava yolları şirketi "Vaynah-Avia" Genel Müdürü Sultan Ganbulatov da yaptığı açıklamada, "Türkiye'ye yapılan bu ilk uçuş en üst seviyede organize edildi. Şimdilik bu dostluk uçuşu dediğimiz tek sefer. Uçuş izni konusunda Rusya hükümeti yardımda bulundu" dedi.

  Çeçenistan havaalanı 15 yıllık iç savaşın ardından geçen Kasım ayında uluslararası havaalanı statüsüne sahip olurken, ilk sefer de 220 yolcuyla Hac döneminde Mekke'ye yapıldı. Türkiye'ye giden Çeçen yetkililer ve sanatçılar 27 Aralıkta geri dönecek.

  Yetkililer, Türkiye'nin yanı sıra Kazakistan, Suudi Arabistan ve Çin'e yakın bir gelecekte düzenli seferlerin başlatmayı planlıyor.Rusya'nın Çeçenistan Cumhuriyeti'nden Türkiye'ye son 15 yıl içinde ilk doğrudan uçuşun bugün başkent Grozni'den İstanbul'a yapıldığı bildirildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı