15 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismar ile suçlanan işadamına 45 yıl hapis istendi

Dinçer GÖKÇE
07 Eylül 2015 - 11:55Son Güncelleme : 07 Eylül 2015 - 11:55

Sakarya Pamukova’da 15 yaşındaki kız çocuğuna 'nitelikli cinsel istismar'da bulunmakla suçlanan 54 yaşındaki işadamı Yusuf İ. ve işadamına aracılık etmekle suçlanan kadın kuaför Ayşegül K. hakkında dava açıldı. 45 yıl hapsi istenen Yusuf İ.’nin, soruşturmanın başlamasından iki hafta sonra Batı Afrika ülkesi Fildişi’ne kaçtığı ortaya çıktı. Ayşegül K. tutuklanırken Yusuf. İ. hakkında yakalama emri çıkarıldı.

MAĞDUR 15, SANIK 54 YAŞINDA
Sakarya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dava dosyasına göre geçtiğimiz mart ayında ortaya çıkan olay 28 bin nüfuslu Pamukova’da yaşandı. İlçede hemen herkesin konuştuğu olaya ilişkin açılan davada mağdur olarak yer15 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismar ile suçlanan işadamına 45 yıl hapis istendi alan kız çocuklarından S.R. 15, D.A. ise 16 yaşında. Davanın iki de sanığı bulunuyor. 54 yaşındaki Yusuf İ., Sakarya’nın önde gelen iş adamlarından biri. Ortağı olduğu İ. Grup, tekstilden, akaryakıta, hazır betondan, madenciliğe bir dizi sektörde faaliyet gösteriyor. İ. Ailesi, Sakarya’da iş ve siyaset dünyasının da içinde yer alıyor. 34 yaşındaki Ayşegül K. ise Pamukova’da kendisine ait Y. Kuaför isimli işyerinin sahibi.

‘ÇOK PARA KAZANIRSIN’ TEKLİFİ
Soruşturma sürecinin ise D.A.’nin Pamukova İlçe Emniyeti Müdürlüğü’ne yaptığı şikâyet başvurusu sonrası başladığı anlaşıldı. 10 Mart günü polise giden D.A. kendisine yapılan teklifi ve arkadaşı S.R.’nin de durumuna ilişkin bildiklerini anlattı. D.A.’nin ifadesine göre, Ayşegül K. kendisine, Yusuf İ. ile birlikte olma teklifinde bulundu. K. bu teklifte bulunurken D.A.’ya “Çok para kazanırsın, rahat edersin” dedi. D.A. ifadesinde bu teklifi kabul etmediğini, arkadaşı S.R.’nin ise Yusuf İ. ile ilişkiye girdiği yönündeki bilgisini paylaşarak K.’dan şikâyetçi oldu.

Pamukova Emniyeti konuyu kısa süre içinde savcılığa bildirdi. Soruşturmayı yürüten Pamukova Cumhuriyet Savcısı Hasibe Coşkun, kız çocuklarının ifadelerini Sosyal Hizmet Uzmanı desteği ile aldı. Başlangıçta yaşadıklarını anlatmak istemeyen S.R., daha sonra başında geçenleri ayrıntılı bir biçimde anlattı.

YAŞADIKLARINI ANLATTI
S.R., babasının cezaevinde olduğunu, geçtiğimiz yıl okulların kapanmasından sonra Y. Kuaför’de çalışmaya başladığını belirtti. S.R., bir süre çalıştıktan sonra Ayşegül K.’nın yanına gelerek, “İyi bir işadamı var seninle birlikte olmak istiyor. ilişkiye girmek istiyor. Çok para kazanırsın. Ne dersin” dediğini anlattı. S.R. ifadesinde bu teklifi kabul etmediğini söyledi. S.R., K. ile yaptıkları bu konuşmanın üzerinden yarım saat geçtikten sonra, daha önce hiç görmediği Yusuf isimli işadamının çalıştığı kuaför salonuna geldiğini anlattı. S.R.’nin ifadesine göre, Yusuf İ. kuaför salonunda, zor kullanarak S.R. ile birlikte oldu, S.R.’nin ifadesine göre aynı olay iki kez daha yaşandı.

KARİYERİ TEHLİKEYE GİRER
Soruşturma süreci devam ederken Yusuf İ., S.R.’nin ailesi ile temasa geçti. Kendisinin S.R. ile birlikte olmadığını öne süren işadamı İ., R. Ailesine özetle “S.R.’nin okul ve tedavi masraflarını karşılarım. Ağabeyim seçimlerde (7 Haziran 2015) aday. Bu durum ağabeyimin kariyerini kötü etkiler. Eğer şikâyetçi olacaksanız da seçimden sonra olun” dedi. Ancak aile bu teklifi kabul etmedi.

KADIN KUAFÖR SUÇLAMALARI REDDETTİ
S.R.’nin avukatlığını üstlenen Sakarya Barosu Başkanı Av. Zafer Kazan ve Av. Elif Erdem Düzgün soruşturmanın derinleştirilmesini talep etti. Şüphelilerin telefonları dinlemeye alındı; HTS kayıtları istendi. Yusuf İ.'nin ifadesi alınamazken, Ayşegül K. kendisine yöneltilen suçlamaların tamamanı reddetti. K., Yusuf İ. ile olan ilişkisini ise 'aile dostumuz' olarak açıkladı.

FİLDİŞİ’NE GİTTİ DÖNMEDİ
R.'nin ailesini ‘ikna’ edemeyen Yusuf İ. soruşturmanın açılmasından iki hafta sonra, 25 Mart günü, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan, Batı Afrika ülkesi Fildişi’ne gitmek üzere çıkış yaptı. Yusuf İ.’nin de ortağı olduğu İ. Grup’un Fildişi’nde tekstil yatırımlarının bulunduğu anlaşıldı. Savcılık, Türkiye’ye dönmediği tespit edilen Yusuf İ. hakkında 24 yıldan 45 yıla varan sürede hapis cezası talebinde bulundu. Geçtiğimiz 22 Haziran’da tutuklanan Ayşegül K. için de 21 yıldan 45 yıla varan sürede hapis istendi. Davanın ilk duruşması 10 Eylül günü yapılacak. Hürriyet, mağdur kız çocuklarının daha fazla zarar görmemeleri için isimlerini değiştirerek verdi.
15 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismar ile suçlanan işadamına 45 yıl hapis istendi
İddianame için 'Kabul' kararı veren mahkeme duruşma gününü taraflara bildirdirdi.
dgokce@hurriyet.com.tr    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı