ANKARA HABERLERİ

15 TL için 10 gün kapanacak

Süleyman DEMİRKAN - Eray GÖRGÜLÜ
08 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 07 Mayıs 2011 - 22:45

Sağlık Bakanlığı, acile gelen bir hastadan 15 TL ücret alındığı gerekçesiyle Medicana Hastanesi’ne 10 günlük kapatma cezası verdi. Hastaneye kapatma kararı önceki akşam iletilirken, 900 hastanın randevusu tek tek aranarak iptal edildi.

Süleyman DEMİRKAN - Eray GÖRGÜLÜ

MEDİCANA Ankara Hastanesi, 10 günlük kapatma cezasıyla karşı karşıya kaldı. Acile gelen bir hastadan 15 TL tedavi ücreti alındığı gerekçesiyle Sağlık Bakanlığı tarafından önce uyarma cezası alan hastane, bir başka hastadan da aynı tedavi ücreti alınca 10 günlük kapatmayla cezalandırıldı. Sağlık Bakanlığı kararı hastane yetkililerine cuma akşamı tebliğ etti. Cumartesi günü randevusu olan hastalar hastene tarafından tek tek aranarak randevular iptal edilirken, ameliyatlar da ileri bir tarihe ertelendi.

Hastalar mağdur olacak

Engiz, “Biz üniversite hastanesi gibi bir hastaneyiz. Ankara’da radyoterapi, kemoterapi, kanser cerrahisi ve organ nakli gibi alanlarda en öndeyiz. Bu hastaların tedavisinin aksaması telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracak. Sağlık Bakanlığı nezdinde girişimlerimiz sürüyor, hastaların mağduriyeti söz konusu. Umuyurom pazartesi günü sorunu çözüme kavuşturmuş olacağız” dedi. Öte yandan hastanenin aylık net karının 10 milyon TL civarında olduğu öğrenilirken, kapatmadan doğacak zararın 3 milyon TL olabileceği belirtildi.

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan ise olayla ilgili şunları söyledi:

“Hastalardan üst üste şikayetler gelince, Teftiş Kurulu soruşturma açıyor, müfettiş raporundaki ceza önerisi de İl Sağlık Müdürlüğü aracılığıyla uygulanıyor. Ceza, Özel Hastaneler Yönetmeliğine göre 10 gün süreyle yeni hasta kabulünün durdurulmasıdır.

Yatan hastalara dokunulmuyor. Sadece hasta kabulü durduruldu. Burada ceza net olarak hastaneyedir, hastaya değil. Hiçbir şekilde hastaların mağdur olması söz konusu değil.” Şencan’ın, “hastaların mağduriyeti söz konusu değil” demesine rağmen, örneğin, kesintisiz alınması gereken fizik-tedavi hastaları, bu kararla, tedavilerine yarım bırakmak zorunda kalacaklar.

Akdağ’ın kesin talimatı vardı

SAĞLIK Bakanı Recep Akdağ’ın Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile diğer ilgililere, “Acil Servis Yönetmeliğine göre, kamu veya özel hiçbir hastane, acil olarak kendisine başvuran hastalardan para alamaz. Buna uymayan ve ihlal eden hangi hastane olursa olsun gereğini yapın” talimatı verdiği öğrenildi.
Bakan Akdağ, özel hastanelerin itirazına ve “acımasız katı ceza uygulanıyor” yakınmalarına rağmen, basına da defalarca bu konuda taviz vermeyeceklerini söylemişti. Başbakan Tayyip Erdoğan da, bu konuda genelge yayınlamıştı.

Engiz: Ceza çok ağır

MEDİCANA Hastaneleri Genel Müdürü Oğuz Engiz, kapatma kararına ilişkin soruları yanıtladı. Cezayı çok ağır bulduklarını kaydeden Engiz, birçok hastanın gündüz muayene ücreti ödememek için acile başvurduğunu söyledi. Engiz, “Acile gelip de acil olmayan hastalardan gerçekte acil olmadığı için ücret alınabiliyor. Yoksa bunun önünü alınamaz. Zaten kimin acil kimin acil olmadığı çok tartışmalı bir konu” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 15 TL için 10 gün kapanacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:06
  • Guneş
   05:57
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:50
  • Akşam
   19:49
  • Yatsı
   21:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı